Energia solara o investitie profitabila pentru cladirile publice

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Energia solara o investitie profitabila pentru cladirile publice

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar 14 Dec 2010 - 8:41

Adoptarea sistemelor solare pentru producerea energiei termice ar putea aduce municipalităților din Romania reduceri de peste 55% la costurile de încălzire si apa calda pentru cladirile publice. Numai la nivelul Bucureștiului aceasta opțiune ar aduce o economie de peste 45 milioane de Euro anual.

Aprecierile cu privire la contribuția sistemelor solare de încălzire la reducerea cheltuielilor administrației publice au fost facute in baza unui experiment realizat de catre Asociatia Expertilor de Mediu la nivelul primariei Copaceni din judetul Ilfov unde a fost montat un sistem solar de producere a energiei termice. Este vorba despre cladirea ce functioneaza ca gradinita si dispensar. Eficienta superioara a sistemelor solare la nivelul institutiilor publice (economii de cca 55%) fata de gospodariile private (economii de cca 25%) se datoreaza ciclului diurn de activitate la nivelul acestor cladiri publice. Ori, functionarea institutiilor publice exclusiv pe timpul zilei cand eficienta sistemelor solare este maxima determina un aport superior al acestor sisteme la reducerea cheltuielilor cu energia termica. Practic, pe timp de vara se elimina complet cheltuielile de apa calda iar pe timp de iarna se produce o economie de cca 51% la cheltuielilor de incalzire. randamentul instalatiilor termice solare la nivelul cladirilor publice depinde insa si de gradul de izolare termica a cladirii precum si de programul de lucru al institutiei publice respective (in cazul gradinitei eficienta este mai mare datorita inchiderii programului de lucru mai devreme in timp ce dispensarul are o perioada de functionare de cca 3 ore dupa apusul soarelui cand solutiile solare sunt inutile).

Gradul ridicat de eficienta a sistemelor solare la nivelul cladirilor publice determina o recuperare a investitiilor realizate in termen de 4-6 ani.
In baza acestor justificari investitiile publice in sisteme solare de producere a energiei termice reprezinta o optiune strategica serioasa pentru orice administratie publica. De altfel numeroase administratii publice din Europa au optat pentru adoptarea unor ordonante solare locale (solar local ordinances). Mai multe informatii despre ordonantele publice solare si despre demersurile AEM de a demonstra eficienta sistemelor termice solare gasiti pe pagina de internet a proiectului ( www.energie-solara.com.ro) finantat finanţat de Guvernele Islandei, Principatului Liechtenstein şi Norvegiei prin Mecanismul Financiar al Spaţiului Economic European - EEA Grants

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Re: Energia solara o investitie profitabila pentru cladirile publice

Mesaj Scris de Geo la data de Joi 16 Dec 2010 - 17:50

Bine ai venit AEM pe forum !
Prima data cand am vazut nickul m'am intrebat ce sorginte o fi avand , dupa ce am citit postarea am intzeles ...
Subiectul e de actualitate, doar pasii sunt inca mici si probabil inca va mai dura aceasta ambiguitate pana ce rezervele de petrol si gaze chiar vor fi pe sfarsite....putini realizeaza ca de la sonda si pana la colosii energofagi ,la teava de esapament sau aragaz e un intreg lantz economic structurat la nivel mondial ....o schimbare peste noapte este evident imposibila ....

Revenind cu gandurile acasa, imi aduc aminte , ani in urma , ca vroiam sa gasesc o sursa individuala de energie ....ceva incercari timide cu o turbina eoliana au ramas in stadiu de proiect fiindca vantul in zona mea este ceva rar.....intre muntzi, pe vaile inguste nu exista vanturi regulate, doar curenti de aer de slaba intensitate...asa ca ideea a murit din fasha.....
Apoi am cautat si gasit diverse proiecte cu biogaz..... interesant, rentabil , ecologic...dar nu se preteaza doar pt o singura gospodarie in ce priveste investitia si intretinerea , iar interes printre vecinii mei nu am gasit ....

Mi'as fi dorit enorm sa am casa pe malul unui parau ...sunt invidios pe cei care au asemenea locatie si nu fac nimic in a exploata aceasta resursa ...dar, stiu, nu le poti avea pe toate niciodata ....

Geo
senior
senior

Puncte : 27367
Reputatie : 328
Data de inscriere : 21/03/2010

http://www.youtube.com/user/27Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de Clementina la data de Sam 18 Dec 2010 - 9:09

Very Happy si de ce nu vinzi unde ai casutza si iti cumperi una pe malul unui rau Razz

Clementina
boboc
boboc

Puncte : 2583
Reputatie : 12
Data de inscriere : 18/08/2010
Localizare : Dambovita

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat Astazi la 7:47

Continut sponsorizat

Sus In jos