Stupina de langa casa

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Stupina de langa casa

Mesaj Scris de Geo la data de Joi 8 Apr 2010 - 19:08

Nu toate mustele fac miere....spune o vorba  Very Happy
Pana acum vreo 10 ani n'am avut nimic in comun cu apicultura decat consumul de miere.  Stiam doar ca albina produce mierea si atat  Basketball ...dc ar fi trebuit sa ma intereseze si altceva ? fluier
          Apoi, cineva mi 'a lasat cum se spune ''cu limba de moarte '' doua familii de albine....m'am trezit ca ma cheama rudele respectivului si'mi zic ca asta a fost dorintza defunctului , sa ma spal pe cap cu ele .....la figurat , doar nu va inchipuitzi ca se poate asa ceva in  practica  Idea .
          Imi revine in minte cadoul primit de Barsa  : culori , sevalet si pensule ....fara sa fi pictat inainte  Very Happy
          Am dus stupii acasa, am cautat o carte despre apicultura si ...asa a fost inceputul. Ma credetzi 'au ba , n'am avut pe nimeni  sa ma indrume , am facut greseli, am invatzat din ele  , important este ca mi'a placut  si'am facut o pasiune din asta .
          Dupa 7 ani am ajuns la 40 de familii. Vand in fiecare primavara pana in zece dintre ele , deoarece sunt prea multe si nu le pot intretzine, apicultura fiind doar un hobby.
           Cam asta ar fi povestea , daca o sa avetzi intrebari voi incerca sa va raspund  Very Happy[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ultima editare efectuata de catre Geo in Dum 4 Mai 2014 - 11:14, editata de 1 ori

Geo
senior
senior

Puncte : 27367
Reputatie : 328
Data de inscriere : 21/03/2010

http://www.youtube.com/user/27Dune

Sus In jos

Re: Stupina de langa casa

Mesaj Scris de Dor la data de Vin 9 Apr 2010 - 21:24

Interesante lighioi...dar cam bazaitoare..si'acu' daca mi'aduc bine aminte...cred c'am avut si io animale dintr'astea.I'si facuse cuibul sub streasina ...si bazaiau toata ziua, cand era cald..de parca n'ar fi avut cin' sa ma bazaie in casa... Very Happy) era un cuib rotund ca o minge, dar nu erau atat de multe...in schimb erau mai grase si mai galbene la culoare.Au bazait pana'ntr'o dimineatza devreme..cand le'am facut o baie (cu apa clocotita bineintzeles) ca dealtfel daca stiam ca strangi bazgadini dintr'astea tzi le aduceam tzie Very Happy

Dor
junior
junior

Puncte : 4090
Reputatie : 69

Sus In jos

Mesaj Scris de Dor la data de Vin 9 Apr 2010 - 21:31

Mai, uitam sa'tzi zic...am iesit azi prin livada si..ce vad?...zarzarul meu inflorit pe jumate. Drag . Dar cand ma apropii mai bine vad niste mushte ca ale tale de'mi manca floricelele mele.M'am uitat la filmuletz si seamana perfect , asa ca vezi ce faci.....maine'mi fac prashchie!!! thinking Basketball

Dor
junior
junior

Puncte : 4090
Reputatie : 69

Sus In jos

Mesaj Scris de vanda la data de Vin 9 Apr 2010 - 22:05

Frumoasa pasiune, mie imi plac pisicile...dar cred ca si albinele pot aduce multa bucurie. Intr-o zi, demult, aia mica a noastra, secondata de mine, la prostii intotdeauna eram in spatele ei...a cerut un animalut de casa...orice. Noi bateam saua de mult ...degeaba.
In ziua aia tata a zis da...a zis ca ne ia un animalut, s-a gandit el mult si a gasit animalutul perfect pentru familia noastra...sarea copilul in sus, tipand de bucurie, ca de ea e copil si nu putea banui la ce-l ducea mintea. Si incepe, e mica, nu ocupa mult loc, nu mananca mult, nu lasa par, nu latra, nu musca, nu zgarie, nu face galagie, nu face mizerie, e minunata...deja si copilul devenise atent si incruntat...da ce animalut e ala tata...raspunsul, RAMA. Va ia tata o rama...
La vremea asta, adevarul e ca umbla albinele peste tot si mor cand vad ca unii pun stupii intr-o parte a drumului si livada cu flori e vis a vis, trec masinile si raman toate pe parbriz...si sti ca sunt albine ca ramane pe geam polenul galben. Nu sunt reguli care sa faca sa nu se intample asa? Are sotul meu la Arges un unchi care are stupi si face cea mai buna miere de mana din lume...si cu muguri de brad, ia tusea cu mana.

vanda
boboc
boboc

Puncte : 2738
Reputatie : 10
Localizare : Sant Pol de Mar

http://calatorianoastra.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de vanda la data de Sam 10 Apr 2010 - 0:46

Tu umbli cu albinele tale fara manusi, fara protectie...Am comentat cu voce tare in timp ce vedeam filmul si am ramas uimita cand sotul meu a inceput sa-mi explice ca...e normal. Ca te cunosc, iti cunosc vocea, mirosul, nu au cum sa te atace deoarece stiu exact cine esti si nu au cum sa te perceapa ca pe un dusman...mai sa fie, dar sunt insecte. Da , am inteles, ca doar ma uit si eu pe Dicovery, ca sunt organizate, ca actioneaza ca un singur organism, dar ca stiu cine esti si te accepta...asta chiar mi-e greu sa pricep.
Intrebare...le percepi ca pe o entitate, adica grupul pe post de unic organism , sau ....e o prostie ce spun, doar sunt mii, nu le poti diferentia in albinuta gogutza, mimi si stelutza...Adica, e vreo diferenta de comportament de la stup la stup sa zicem si.... chiar te cunosc?!?!?

vanda
boboc
boboc

Sus In jos

Mesaj Scris de Cruella la data de Lun 12 Apr 2010 - 21:11

Cat timp de cand nu am mai mancat fagure,.bunicul avea stupi,.si la fel spunea ,.ca,s capabile albinutele a,l recunoaste ,.la fel umbla si nu patea nimic,.ne mai lua pe langa el in vacante de mama era pe punctul de a face atac de cord,.retin ca ne spunea sa nu avem dat parfum sau deodorant sa nu vorbim tare si sa nu ne agitam Very Happy ,.si functiona ,.doar cate o intepatura ici si colo,. Wink ne arata matca ,.trantorele ,.puietul,.si daca avea fag hmmmmmmmmmmmm merita ,,riscul,,Imi amintesc ca parca el facea un pic de fum inainte ,....parca,.explicatia era ca le ametea ,.dezorienta .Si cand roiauuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu ce zarva ,.alergam sa,l ajutam cu privitul ca mereu se punea roiul nou in prunul din coltul curtii Very Happy.Iar apogeul era cand scotea ramele si ne punea pe noi a le centrifuga,.ce fericire cand vedeam ,,aurul,,galben curgand ,.....si la final cand ne lasa pe noi fetele (eram 4 nepoate) sa spalam centrifuga Laughing ieseam cu durere de stomac nu alta. Very Happy Mi.e dor de zumzetul acela.Nu,i mai are ,..etatea nu,i mai permite a,i intretine ,.dar am amintiri frumoase cu albinutele(iar unele nu chiar atat de frumoase ci chiar dureroase)

Cruella
junior
junior

Puncte : 2842
Reputatie : 6

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Mier 14 Apr 2010 - 18:30

Frumos mai stie a povesti Cruella Very Happy
La mine este un visin nu prun si ca un facut , cu mici exceptii , toate roiurile poposesc in el desi mai sunt si alti copaci inprejur . Au fost zile cand au iesit la intervale mici doua sau trei roiuri si toate s'au asezat in visin . A devenit obisnuintza vara , in perioada de roit sa ma uit la intervale de timp mai intai in visin si nu de putine ori roiul ma astepta ''cuminte'' acolo , pe o creanga sa 'l iau si sa'l asez la locul lui intr'un stup .
Nu cred in povestea cu recunoasterea stapanului. Totul sta in priceperea apicultorului de a sti sa aleaga momentul cand sa intervina in stup . Aceleasi albinutze care sunt linistite in primele ore ale diminetzii si te lasa sa umbli nestingherit , dar bineintzeles cu atentzie , in stup , pot fi suparator de agitate si te vor ataca in numar mare in miezul zilei daca este prea cald sau dimpotriva a plouat . Secretul este sa stii cand sa umbli in stup fara sa te simta Asa
De obicei imi pun manusile , avand multe familii si timp liber putin ma grabesc, mai lovesc cate ceva , lucru ce nu le este pe plac . Cand am facut filmuletzul trebuia sa filmez si sa iau ramele cu o singura mana iar cu manusile nu ai control perfect .
Ma bucur ca va intereseaza Very Happy

Geo
senior
senior

Sus In jos

Mesaj Scris de stryker la data de Lun 19 Apr 2010 - 21:31

[b]..dune...m-ai umplut de respect Salut ...o adevarata lectie de apicultura mai ales ca zici ca nu aveai nici un fel de antecedente...bravo...ma mir ca zici ca albinele nu te recunosc...la mine în cartie sunt niste tzântzari care ma recunosc imediat ce ies în curte... Surprised si vin la mine de parca as fi mama lor...ca de la tat'su nu ar indrazni sa suga sângele...cât despre matca...nu e aia cu sutien marime 40 cupa D?... Embarassed na,ca am iesit din stup...sorry... Basketball am vazut ca umbli fara manusi la stup..banuiesc ca nu se leaga nici un reumatism de matale... dans gata,am ce povesti la nepoti...drept care ma duc sa-mi fac niste copii.. Fuga

stryker
boboc
boboc

Puncte : 2538
Reputatie : 1
Data de inscriere : 12/04/2010
Localizare : Montréal

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Mier 21 Apr 2010 - 12:14

Intr'un deget ai dreptate ...doar ai impresia ca pe tine te vor ca trufanda tzantzarii ...eu presupun ca ar fi calul tzinta lor finala , de aceea bietul bidiviu te poarta ca vantul Asa
Cat despre acele insecte dragalase si scumpe , sper sa nu fie din clasa anofeli ...sunt cam uituci de felul lor ... lasa la locul festinului diferiti arbovirusi ce pot cauza malarie sau encefalita....mai bine mergi cu bicicleta , lasa calul acasa Very Happy

Geo
senior
senior

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Mier 21 Apr 2010 - 12:17

Barsa, si bondarii fac miere Very Happy ...trantorii nu Basketball , ei sunt doar amantzi si platesc cu viatza placerea de o clipa fluier
Vara , prin fanetze, la cosit , gaseam deseori cuiburi de bondari ....alegeam cu grija fagurii cu miere si ii mestecam cu totul ...mmmmm...ce buni sunt ...drept, uneori din neatentzie si graba de a simtzi dulceatza , mai scapam si cate o larva ...dar nu sunt chiar rele Timid , in plus , contzin proteine geek

Geo
senior
senior

Sus In jos

Mesaj Scris de Furtunika la data de Vin 7 Mai 2010 - 14:05

Am vazut subiectul deschis si nu reusisem sa vad ce minunatie ai, Dune ! Felicitari !

Albinutele tale muncesc nu gluma !
Am vazut ca nu ti-e frica deloc de ele , cred ca si eu m-as intelege cu gazulitele astea . si sotul meu doreste sa luam macar un stup cu o familie ...dar avem niste vecini... Suicid
Ar fi in stare sa spuna ca cine stie ce au patit de la albinute. Si stam in plin camp , suntem numai 8 familii, cea mai apropiata localitate este la vreo 2 km si paduri de jur imprejur si camp unde se planteaza floarea - soarelui . Padurile sunt de salcam si tei .

Crezi ca pot pune un stup in curte? Ar putea sa faca plangere la primarie?

Furtunika
boboc
boboc

Puncte : 2601
Reputatie : 0
Data de inscriere : 31/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de vanda la data de Vin 7 Mai 2010 - 17:58

Adica sa trebuiasca aprobare ca sa cresti albine? Nu cred, nu am auzit asa ceva...dar merg sa-l intreb pe prietenul nostru...Google. El stie tot.

vanda
boboc
boboc

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Joi 13 Mai 2010 - 18:12

Furtunika...cu o familie nu faci mare lucru si exista riscul de a o pierde ft usor Very Happy...pt inceput macar doua , ideal ar fi trei ....o matca se poate pierde oricand, de batranetze sau accidental la o interventie de rutina in stup ...ce te faci daca nu mai ai o familie din care sa iei rame cu oua sau puiet pt a o ajuta ??.....bine, prima data o sa va documentatzi ce si cum in materie de apicultura , banuiesc, apoi o sa cumparati ...
Dsp vecini , ce sa zic ?...stupina mea e la 20 m de casa ...bine , intre casa si albine se afla o hala ....problema e sa nu fie prea aproape de caile de acces, pe unde circula des persoane si sa nu ai vecini sensibili la veninul de albine ...dintr'un soc anafilactic se poate muri .
La mine sunt aproape 40 , dar pana in 10 m de stupi nu prea ataca chiar in zilele nefavorabile cand albinele sunt ceva mai agitate....fara probleme , cred, atzi putea avea catziva stupi in curte Very Happy

Geo
senior
senior

Sus In jos

Mesaj Scris de Furtunika la data de Mier 19 Mai 2010 - 4:28

Acum am reusit sa citesc raspunsul tau, Dune ! Multumesc mult !
I l-am citit si sotului meu, care sufera rau de cand s-a stricat placa video si suntem suparati ca depindeam cumva de unele persoane numai prin intermediul calculatorului.Hai sa nu fac off-topic Mad
Imi place ce spui tu acolo si noi suntem deschisi oricarei relatii cu albinutele , cu cat e mai periculoasa , ne incita mai mult ! Dar ar trebui sa incep obligatoriu primavara , nu?

Stii cum e la pasari (mai ales gaini ...) e adusa in noul cuib noaptea . Astfel, dimineata , suratele ei cele noi vor considera ca a fost acolo de cand lumea fluier

O sa iti dau de veste curand ce decizie vom lua , ah, dar materialul de stup Embarassed familia , trebuie adusa primavara , cand roieste , nu?

Furtunika
boboc
boboc

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Vin 21 Mai 2010 - 7:02

Puteti a le aduce oricand ....cei care fac pastoral , incepand din mai si pana in septembrie la struguri muta stupii in functzie de cules de 4-5-6 ori . Ideal ar fi sa 'i luati pana undeva la sf lunii iulie, sa avetzi vreme a va acomoda si eventual invatza cum se lucreaza si sa avetzi timp a le pregati pt iernare ( asta se face pe parcursul lunii august si cel tarziu prima decada a lui septembrie )...in rest , spor la intzepaturi Timid

Geo
senior
senior

Sus In jos

Mesaj Scris de Furtunika la data de Mar 15 Iun 2010 - 19:06

Zilele trecute un coleg de munca (bucurestean , dar sta la casa...) mi-a spus ca are trei stupi si daca sunt dispusa sa fac un parteneriat cu el- sa-i asuca la noi, aici unde stau e foarte liniste , sunt vreo trei paduri de tei in apropiere si o apa curgatoare la vreun km .
Am vorbit cu o vecina , punand in tema si ceilalti vecini ce sunt "ingrijorati " de aducerea aici a unor insecte cu ace Suicid

Bineinteles ca toata lumea e disperata ! Parca i-au intepat albinutele fara sa vina aici Sos

Furtunika
boboc
boboc

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Sam 19 Iun 2010 - 19:14

Eu in locul vostru il primeam cu bratzele deschise Very Happy
Uite, ieri , am facut un filmuletz cu un roi...inca nu l'am montat , e din bucatzele ...dupa ce'l postez poti al arata vecinilor, sa se convinga ca nu's chiar asa de temut albinele pe cat se spune Very Happy...mult folclor pro si contra ....bine, pentru cine este alergic la venin e bine sa evite , dar la fel de bine poate fi intzepat de o viespe si are acelasi efect chiar mai puternic .
Mai vorbim ....sa postez intai filmul Drag

Geo
senior
senior

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Mar 22 Iun 2010 - 9:36

Prima parte din film...

Editat de catre admin la 16 martie 20011
- Cele doua filmuletze au fost montate intr'unul singur...il gasiti la 'partea a doua''

Geo
senior
senior

Sus In jos

Mesaj Scris de Cruella la data de Mar 22 Iun 2010 - 22:00

Upss Sper ca nu mai umbla nici una libera ,...sunt alergica ,.filmuletul tau rivalizeaza cu ,,Pasarile,,lui Hitchcock,,,,,,doar ca cel actual merge intitulat ,,Albinele,,,,ce sunet,.....e incredibil ca stai intre ele si totusi nu te intepe,.chiar azi un familiar imi arata mana exagerat de umflata doar din o intepatura ,,,,,, adevarat ca spune ca era o viespe,... dar vazandu,le atat de multe si agitate mi,au dat un sentiment de teama,Este clar ca nu,mi voi face nicicand din apicultura un hobby. cool Interesanta prima parte ,.... astept sa vad cand le dai ,,apartamentul ,, la cheie Very Happy

Cruella
junior
junior

Sus In jos

Mesaj Scris de Furtunika la data de Sam 26 Iun 2010 - 8:34

Dune, multumesc ! Salut Esti de toata stima !
M-am uitat pe filmuletz , apoi am urmarit pe acolo multe altele , cu acelasi subiect , m-ai omorat ! Imi plac mult micutele astea vrednicutze ! Alearga toata ziua !
Cred ca adrenalina mea e la cote inalte Surprised , numai privind la film , dar sa fiu in mijlocul lor !

Cruella si eu am avut mana dreapta umflata de la o intepatura de viespe , e a 4-a zi de atunci si inca ma deranjeaza Mad Dar, sunt o bataioasa si nu iau toate prostiile in seama (altfel, cine se ocupa de toate in gospodarie?)
(fac pe curajoasa acum , dar alaltaieri nu o puteam misca deloc Laughing )

Pentru toti cei ce se ocupa cu micutele zburatoare Salut

Furtunika
boboc
boboc

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Dum 27 Iun 2010 - 16:12

trandafir Multzumesc Furtuniko pentru apreciere , cand faci ceva din placere mereu pui si suflet , banuiesc ca stii lucrul asta prea bine ...si toata consideratia la randu'mi:)

Postez si partea a doua a filmuletzului ....sa nu credetzi ca mereu stau dupa fundul lor , de care, fie vorba intre noi : trebuie sa ma feresc Idea...... in majoritatea cazurilor le scutur fara prea multe menajamente in cutie daca sunt pe o creanga , sau le strang cu un fel de cupa si le rastorn peste faguri , daca se aseaza precum roiul nostru .
Pe tot parcursul filmarii doar una singura m'a intzepat .....in perioada de timp dintre iesirea din stup si pana se aseaza definitiv intr'un loc, albina nu este atenta la factorii externi, sau prea putin....singura preocupare fiind sa se adune intr'un loc impreuna cu matca...abia dupa ce se linistesc si incep a se reorganiza , apropierea de ele fara protectzie nu mai este o joaca.....bine, nici cum am procedat eu nu este indicat , dar stiindu'le comportamentul am profitat putin sa ''ies in fatza ''
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Geo
senior
senior

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Dum 27 Iun 2010 - 16:22

Cruella, imi pare rau ca n'am putut sa va arat cum le ''dau apartamentul la cheie'' Very Happy
Cand eram pe final , s'a apucat de roit alta familie si a trebuit sa'mi inchei mai repede decat mi'am dorit filmarea ..........sunt cazuri , cand doua roiuri din familii diferite , iesite cam in acelasi timp sau la mica diferentza ( 10-30 minute) se aseaza unul peste altul formand un singur ghem , varianta acceptabila in cazul roiurilor mici, ori , primul roi pe care l'am prins era peste medie ca marime ...poate altadata Very Happy

Geo
senior
senior

Sus In jos

Mesaj Scris de Cruella la data de Lun 28 Iun 2010 - 17:15

Very Happy Este ok Dune,.ma declar multumita cu partea a doua,.trebuie sa recunosc ca,i impresionant sa vezi cum fara nici o retinere bagi si umpli mana cu albine ,.acum speram a vedea si cum scoti ramele pline cu miere si daca mai avem si fagureee hmmmmm,........mult timp de cand nu am mai vazut de gustat cred ca din copilarie :)Felicitari,.un hobby productiv,.sanatos,.si ecologic,.... chapeau Salut .Furtunika?Si,a revenit mana la dimensiunile normale?Imi amintesc ca atunci cand ne intepau albine sau viespi bunicul ne punea sa punem frunze de varza,. Very Happy nu mai retin ce motiva sau ce explicatie avea sau daca functiona,...doar ca o faceam,......numai bine!

Cruella
junior
junior

Sus In jos

Mesaj Scris de Furtunika la data de Mier 30 Iun 2010 - 21:55

Mai, ce frumusete ai postat Dune ! I-am dat pe spate pe aia de la serviciu- le-am aratat clipul tau si au ramas Salut .
Cruella , multumesc de intrebare- azi ma uitam ca mana mea e inca nu umflata ci, colorata Laughing mamaaaaa, ce aiurea ma exprim , nu-i asa ? Timid
E un pic mai rosie partea care a fost umflata(am reusit ! dans )

Furtunika
boboc
boboc

Sus In jos

Mesaj Scris de Cruella la data de Vin 24 Sept 2010 - 14:39

Timid Auzi' Dune,.......da stupii tai miere nu dau?,.ca pana acum ne,ai aratat doar cand roiesc sau ti,i frica a nu incepe lumea a,ti cere miere thinking ,...m,as oferi voluntara la centrifugatul ramelor Surprised sau deja este in borcane mierea si ai tacut malc nyah

Cruella
junior
junior

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat Astazi la 7:47

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul