fauna mall-rilor bucurestene

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

fauna mall-rilor bucurestene

Mesaj Scris de vanda la data de Mier 24 Mar 2010 - 23:46

Si nu numai...Dar socul a venit cand dupa vizionarea in 3D a modalitatilor de a dresa si exploata un dragonel, desen animat superb, il recomand cu caldura, am avut proasta inspiratie sa cedez poftei pentru o cafea si o prajitura...intr-o cafenea. Am o varsta si oarecare experienta si odata am fost chiar alergati noaptea pe o sosea prin Bulgaria, in timpurile acelea cand pe acolo se putea intampla orice...Deci era greu sa-mi imaginez ca voi fi apucata de tremur, stari de nervozitate si teama in inima Bucurestiului intr-un mall de fitze...dar s-a intamplat. Figurile celor din jur, discutiile purtate de acestia parca special pentru a fi auziti, toata acea comunitate de barbati tineri, bruneti, imbracati in haine total nepotrivite dar care in mod cert depaseau ca pret cu mult venitul a cateva familii de pensionari, fiecare piesa vestimentara in parte, grasi, obezi de fapt , burtosi de-a dreptul, insotiti de fiinte parand a fi femei tinere, dar atat de strident si prost fardate, atat de decoltate si parand atat de disponibile, imi dadeau sentimentul ca m-am ratacit intr-o lume in care nu aveam de ce sa ma aflu. Nimic nu parea firesc , normal, totul parea rupt dintr-o comedie absurda, ieftina si de prost gust...O manea, o chestie din aceea cantata cum se nimereste, cu text facut special pentru a nu impovara creierul atrofiat din nastere al amatorilor, cu miros de parfum scump amestecat cu aburi de alcool, motorina, fum si ceea ce pe dedesupt nu vede decat rar apa si sapunul...of, Doamne, mi-e mila, nu-i drept ce ni se intampla, de ce asa, de ce nu vezi nicaieri lucruri cu care in Romania cu totii ne-am obisnuit sa nu vedem , sa nu comentam, sa nu bagam de seama, asa ca strutii, sau mai bine zis ca aia care nu vad un motiv suficient de intemeiat sa se trezeasca batuti, scuipati, injurati...ca la usa cortului. Ce-o sa ne facem, cum o sa ne spalam de rusinea de a fi atat de ...speciali. Cum si in ce fel putem spera ca unul ca asta, sau una ca insotitoarea unuia ca asta, se va intrepta intr-o zi spre un cos de gunoi, va sufla nasul in batista, va plati impozite, se va purta civilizat in locuri publice si-si va invata copiii sa-si doreasca sa devina cineva prin munca si invatatura...Ce o sa ne facem?
Astia prospera, isi permit atatea si au atat deoarece au o armata intreaga in toata Europa care fura si cerseste pentru ei. Intr-o zi, intr-un magazin aglomerat din orasul care m-a adoptat pe mine si ai mei de mai multa vreme, o femeie m-a privit cu insistenta si in virtutea unui vechi obicei mi-am strans geanta la piept...M-a vazut, a vazut si gestul si s-a apropiat asigurandu-ma cu voce joasa,, stai linistita, nu furam de la romani,,. M-am simtit mandra, incantata ca sunt protejata datorita apartenentei mele la aceasta comunitate deosebita...da, suntem la fel, oricum avem pasapoarte la fel, iar unii nu mai au chef sa faca diferenta...
vanda
boboc
boboc

Puncte : 2920
Reputatie : 10
Data de inscriere : 21/03/2010
Localizare : Sant Pol de Mar

http://calatorianoastra.blogspot.com/

Sus In jos

Re: fauna mall-rilor bucurestene

Mesaj Scris de Geo la data de Vin 26 Mar 2010 - 17:38

Trist dar adevarat , Barsa...E puterea banului ...si asta e pretutindeni in Romania...e deja o tipologie consacrata a individului , indiferent din ce etnie sau natzie face parte ....cand avem cumulate dispretzul pt semeni , incultura, grandomania si banii rezultatul nu poate fi altul ...nu putem face nimic...ei sunt un produs al societatzii in care traim ....cred ca le putem gasi corespondentzi oriunde in lume , doar ca la noi , beneficiind de'o societate mult mai corupta , prospera si nu se sfiesc s'o arate .
'' Statzi linistita, nu furam de la romani ''...cata gentiletze Mad....
Geo
senior
senior

Puncte : 27802
Reputatie : 335

http://www.youtube.com/user/27Dune

Sus In jos

compromisul

Mesaj Scris de Roru la data de Sam 27 Mar 2010 - 13:09

Intr'un mod ciudat, e mai usor sa ii vezi zi de zi. Pentru ca inveti sa ii ignori si sa te deconectezi de peisajul din jurul tau. Daca as sta in fiecare zi sa fiu afectata de tot ce vad, chiar nu as mai avea rabdare o secunda.
Alta solutie: barurile si cafenelele de rock'eri Very Happy Insa trebuie sa recunosc, imi place sa merg in cafenele cu canapele comode, nu cu scaune de lemn, imi place sa merg in locuri unde sunt bauturi multicolore, nu doar bere si apa plata, si unde aerisirea nu inseamna un geam deschis Very Happy
Roru
boboc
boboc

Puncte : 2737
Reputatie : 2
Data de inscriere : 25/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de vanda la data de Dum 28 Mar 2010 - 10:06

Am si eu o idee pentru petrecerea timpului liber...placut si util, dar cred ca nu o sa placa foarte mult, asa ca ma abtin. Oricum ramn la parerea mea, a iesi in oras, in Bucuresti este o aventura pe care daca nu ai inima tare, e bine sa o eviti. Traficul, serviciile, toaletele din locurile publice, notele de plata pt chestii prost facute, conversatiile cu voce tare din cinematografe, ce-ar mai fi...da, mizeria.
Am cautat si am gasit si o explicatie...45 de ani de comunism ne-a pervertit in asa hal incat vor trebui multe, foarte multe generatii ca sa se schimbe mentalitatea romanului ce genereaza tot ceea ce am descris eu mai sus...Candva lucrurile se vor schimba, in mod natural, caci sa speram ca se va determina schimbarea prin vointa cuiva, sau prin mijloace coergitive(amenzi, restrictii) nu cred ca este cineva interesat sa gaseasca solutii.
vanda
boboc
boboc

Sus In jos

Mesaj Scris de caprioara la data de Dum 28 Mar 2010 - 22:58

Barsa, imi permit sa subscriu la ceea ce spui despre Bucuresti, per ansamblu, insa am si un amendament la ultima ta postare: in Romania... nu numai ca nu vrea nimeni sa gaseasca solutii de mai bine, nu numai ca nu avem oameni politici, nu numai faptul ca exista o mentalitate invechita, absurda sau cum o mai putem numi! Dar exista un singur adevar: nu se va putea face nici o schimbare in bine! Va trebui, cindva, sa fim cu totii rasi de pe fata pamintului romanesc si o alta natiune, noua, sa se nasca! Doar asa ceva va fi altceva in tara asta! Parerea mea! :( Sincer, imi este mila (si nu e un termen pe care sa-l agreez, insa am ajuns real sa am acest sentiment!) de generatia tinara.
Sint multe de spus pe tema...
caprioara
boboc
boboc

Puncte : 2876
Reputatie : 0
Data de inscriere : 28/03/2010
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de vanda la data de Lun 29 Mar 2010 - 18:26

Peste tot lumea se plange din ce in ce mai mult de generatia tanara. In Romania avem problemele stiute, dat faptul ca sunt multi tigani care nu muncesc si totusi dispun de bani, ceea ce ii face sa isi poata permite orice. Dar mai nou si aici si chiar si dincolo de ocean, generatia tanara e considerata prost educata, iar cel mai tare i se imputa proasta intelegere a libertatii si a faptului ca aceasta este confundata cu anarhia. Moda de acum pe care o adopta multi tineri de peste tot, promoveaza o estetica a uratului...caci cum poate o femeie tanara sa isi imagineze ca un belciug care atarna in nas , in dreptul narilor, poate sa o faca mai frumoasa...sau un baiat isi face tatuaje peste tot fara sa para constient cum vor arata acestea peste 30 ani. De faptul ca le cad pantalonii doar pentru a-si expune chilotii, ca poarta incaltari incomode si nesanatoase, toate astea denota ca nu le pasa catusi de putin de sfatul adultilor.
Nu se mai ofera scun in autobuz, nu se mai respecta linistea in timpul siestei si nici noaptea, nu se mai respecta nici macar banalul obicei al salutului.
Am imbatranit eu oare? Nu-mi dau seama daca acum imi par lucrurile astea diferite si greu de suportat , sau au devenit intre timp asa. Oricum sunt sigura ca daca as avea din nou 20 ani , as face multe lucruri diferit...dar nu mi-as face nici tatuaj, nici piercing si nici nu as umbla cu chilotii la vedere...De ce nu? Cred ca motivul principal este tot sa nu-i supar pe cei ce si-au batut capul sa ma educe, cred ca exact de asta nu le mai pasa celor tineri si foarte tineri, nu le mai pasa de cei care i-au crescut...iar aici e vina noastra, a generatiei care i-a facut si educat asa...adica noi cei de peste 40 ani.
vanda
boboc
boboc

Sus In jos

Mesaj Scris de caprioara la data de Lun 29 Mar 2010 - 19:09

Barsa, nu m-am plins de cei tineri, ci le plingeam de mila. Consider ca nu au (avut) copilaria si adolescenta pe care le-am avut noi, cei care azi sint la 40 de ani.
Pe de alta parte, ceea ce subliniezi tu este foarte adevarat. Insa eu ... nu-mi permit sa comentez in felul acesta, pentru simplul motiv ca nu am copii. Deci, nu am dreptul. Aaaaa...ca vad si eu cum cresc unii tineri si cum se comporta? Nu stiu daca pot da vina pe parinti si/sau pe cei 6-7 ani de-acasa! Lumea nebuna in care traim, virtejurile care ne iau pe sus zi de zi in viata sociala, grijile mai mari decit in trecut pentru ziua de miine, credidele luate prin banic carora multi nu le mai fac fatza... astea-s motive generale pentru situatia grava a multor tineri! In plus, capitalismul inteles gresit, anturajul si dorinta de a da bine (cu riscul de a gresi!) intrec de departe "vina parintilor" pentru comportamentul copiilor.
Sper sa nu fi adus vreo jignire cuiva, departe de mine gindul. Oricum, cu totii imbatrinim si ceea ce nu am facut noi dar fac acum tinerii ni se pare deplasat!
Sa auzim numai de bine! Very Happy
caprioara
boboc
boboc

Sus In jos

Mesaj Scris de Roru la data de Lun 29 Mar 2010 - 21:11

Dar toata lumea are griji, credite, ipoteci, rate la banca, copii de crescut, viitor de ales, nu doar romanii. Singura diferenta la noi este lipsa de bun simt. A unora prin grandoarea pe care o afiseaza fara nicio rusine, iar a altora pentru ca accepta asa ceva si asteapta ajutor de la altii.

Iar inainte de toate, azi avem libertatea de a alege. Cu cine ne asociem, unde traim si ce ne reprezinta. Daca majoritatea societatii considera ca modelele ei sunt niste manelisti plini de aur si niste fete fara rusine, atunci inseamna ca asta este Romania. Si restul sunt cazuri speciale. Nu trebuie sa fie toata lumea multumita. Poate domnul manelist nu ar fi implinit intr'o tara civilizata, asa cum altii nu pot aici.

Asa ca, atat timp cat putem alege si suntem cetateni europeni, distanta de la Bucuresti la Cluj, sau la Paris este reprezentata doar de limba.
Roru
boboc
boboc

Sus In jos

Mesaj Scris de Cruella la data de Lun 29 Mar 2010 - 21:19

Very Happy Caprioara ,.........prea drastica in masuri(a mai incercat Hitler raderea unei comunitati si se stie unde s,a ajuns :( ),.plus ca generalizarea asupra intregii generatii ma revolta Asa ,.cred ca ma incadrez in ea ( fluier Timid inca)si consider ca am crescut frumos ,...sunt o persoana educata ,.....cu bunul simt ,.......si cei 7 ani de acasa,am avut copilarie de vis ,...........si nici nu am fost influentata de ,,anturaj,, in adolescenta .Presupun ca atunci cand esti bine format ,.te,au educat frumos ,.ti,au insuflat anumite valori ,.....tentatiile , anturajul ,.,,valul,, nu mai au aceesi influenta.Grija zilei de maine ,.dificultatea economica,......... nu le pot considera ,,scuze,,.-....au existat si inainte .Stiu persoane venite din mediu satisfacator economic si fara un comportament etic,.nu,i relevant,......am observat ca faceti referire la comportamentul in cadrul societatii al tinerilor ,...si nu gradul de cultura ,.intelectual ,....eruditie,.care inteleg ca ar necesita un orarecare efort economic,.....dar daca ne rezumam strict la ,,copil educat,........aceata latura se face in familie si fara suport economic ,.pot accepta si intelege prostia dar nu pot accepta ,,omul prost,,.Mentin optimismul in puterea disciplinei si educatiei,.si ca o raza de speranta pt noua si tanara generatie adaug ca din fericire stiu multi copii,, crescuti ,, frumos Very Happy .Numai bine!

Cruella
junior
junior

Puncte : 3024
Reputatie : 6

Sus In jos

Mesaj Scris de vanda la data de Lun 29 Mar 2010 - 22:28

Are sotul meu o poveste...haioasa. Bunicul lui spunand povesti ajunge la concluzia pe care o impartaseste nepotilor...in Romania toata lumea fura. Ca lucrurile sa se schimbe, trebuie sa moara toti, ii impuscam pe toti mai mari de 10 ani si restul cand vor creste nu vor avea de unde sa invete sa fie romani. Sotul meu care avea 8 ani, era incantat...el scapa de genocidul planificat de bunicul, neamt, regalist si scarbit total de ce-l invatase viata si comunistii...Dar bucuria i-a fost de scurta durata deoarece bunicul a continuat cu si mai multa gravitate in voce...nu, trebuie sa schimbam tot , incepand cu cei de 3 ani...ei bine din momentul acela, sotul meu direct afectat a protestat vehement...si a intrebt de ce? Raspunsul a fost...de aia tataie, ca dupa 4 ani, romanul invata repede si toti stiu sa fure, sa minta si sa se fereasca de munca si scoala...Of, am ras cand demult mi-a povestit intamplarea dar azi nu pot sa nu ma gandesc ca pe undeva tataie, neamt ratacit prin tara lui Dracula, prea batran ca sa mai raspunda fata de eventualele acuzatii de rasism. xenofobie sau ma rog...orice acuzatii fata de tot felul de fobii...avea dreptate. Orium a propus o solutie de epurare a raului de aici...drastica e adevarat, dar macar o solutie. Va rog sa nu luati prea in serios concluzia bunicului....e mort de mult saracul...dar, cititi printre randuri.
vanda
boboc
boboc

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Mar 30 Mar 2010 - 19:47

Bunicul avea oarecum dreptate...spun oarecum , fiindca aici e vorba de un neam intreg , un neam balcanizat de'a lungul secolelor...asta suntem si ne manifestam ca atare .....ca sunt si exceptzii , este adevarat...ca aceste ''exceptii'' s'au inmultzit in ultimii 20 de ani si au devenit sa le zicem ,o minoritate, cred ca este iar adevarat....nu putem deveni europeni ....scuze , suntem europeni ....nu putem deveni vest -europeni peste noapte...Brucan a zis 20 de ani ....evident sunt mai multzi dar ne vom schimba...important este cum ne educam si copiii, cum ii pregatim pt viatza ....bine, nu despre asta vorbea Barsa la inceput....se referea la lumea interlopa si toti cei care traiesc de pe urma lor , precum oameni politici, magistratzi, politzisti, armata si administratzie financiara....e un adevar stiut, dar ft greu de demonstrat .
Daca privim ce se intampla azi in parlament cu stimabilul senator Voicu...ce nume si ce ramificatzii de caracatitza se leaga de numele lui .... cu cata nerusinare se agatza de mandatul de senator pt a nu raspunde in fatza legii....e penibil, e de'a dreptul marsav doar cand stai si te gandesti ca altzii sunt inchisi pt te miri ce furtishag .
Suntem in estul Europei...poate singura usurare ar fi gandul ca mai la est de noi altzii stau si mai rau la capitolul coruptzie ...nu suntem noi chiar ultimii ...dar , e doar o amagire .
Geo
senior
senior

Puncte : 27802
Reputatie : 335

http://www.youtube.com/user/27Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de caprioara la data de Mar 30 Mar 2010 - 20:31

Dune, depinde de cine face sondajele si de cine alcatuieste clasamentele!! S'ar putea sa nu fie vorba de o amagire, ci chiar sa fim ultimii!! Idea
caprioara
boboc
boboc

Sus In jos

Mesaj Scris de vanda la data de Mar 30 Mar 2010 - 23:01

Nu suntem, nu suntem ultimii...fiti optimisti. Sus fruntea, suntem un popor inteligent, oameni cu traditie, oameni care se pot lauda ca intre cele doua razboaie, Bucurestiul era numit Micul Paris, pretul graului se facea la Bursa de la Bucuresti, Brancusi e al nostru, Coanda,Poienaru, Titulescu...multi altii.
Sunt in Spania...suntem cei mai buni, cei mai rapizi, in meserii grele ce implica cunostinte tehnice. Avem scoli bune, facultati excelente, desi nu figureaza in topul universitatilor europene.
Sunt pe aici genul de cersatoare tiganci, imbracate in negru, pe la toate colturile...nu se misca, stau ciucite cu o poza, in care o droaie de puradei zambesc fermecator...intelegandu-se ca numai discriminarea le-a trimis mama pe aici, ca sa faca rost de mijloace de trai...mai vine politia sa le salte, dar oamenii dupa strada le iau apararea...nu fac nici un rau, cer bani pentru copiii lor, lasati-le in pace...Intr-o zi, dupa o scena din asta in care politia s-a retras la presiunea unor distinse doamne, miloase si intelegatoare fata de o situatie despre care chiar nu stiau nimic...spaniolii sunt super toleranti si intelegatori fata de cei loviti de soarta...m-am apropiat de o momaie din astea si i-am soptit in timp ce ma faceam ca-i pun ceva in palma... daca-ti dau un picior in cap, ti-l zbor dupa umar si se va invarti pana in mijlocul strazii unde un camion o sa-l faca zob...
A doua zi nu mai era acolo, oricum de volatilizat sigur nu s-a volatilizat...doar s-a mutat.
In spatele acestei armate de nenorociti care ne fac de ras in toata Europa,sunt niste tigani burtosi care plini de bani, iau in ras si legea si proprietatea si identitatea acestui popor cu care structural nu au nimic de-a face...Tiganii au fost adusi in tarile romane, cumparati ca robi, pentru a fi pusi la treburi prin gospodariile boierilor...proasta idee. Comunistii au ferecat fontiera si ne-am pricopsit cu un neam nomad, inadaptat pe care l-au mutat in blocuri, l-au obligat sa se angajeze in fabrici si uzine, sa se amestece cu noi si sa ne invete...numai lucruri bune. Cred ca se vor inmulti in continuare cu mult mai mult ravna decat noi, intr-o zi probabil vor fi mai multi, si americanii albi se pare ca pana in 2025 vor fi mai putin numerosi decat cei de culoare...oricum lumea se adapteaza, deunazi am auzit ca noi, romanii, suntem prezentati la stiri aici in Spania ca albi, pentru a se face diferenta fata de cei cu acelasi tip de pasport ,dar care numai romani nu sunt. Dar important e ca au inteles ca trebuie facuta diferenta...aici e usor si ei au tiganii lor si sunt identici si vorbesc aceasi limba cu ai ,, nostrii,,. Voicu? Dune, Voicu e tigan...Vanghelie? e tigan...
vanda
boboc
boboc

Sus In jos

Mesaj Scris de Roru la data de Vin 2 Apr 2010 - 15:06

Romani albi ..

Pe cine mai consoleaza ca l'a avut pe Brancusi in ziua de azi? Pe colegii mei care termina anul asta facultatea si nu au unde locui, decat tot in camin, cu tot cu slujba primita de la cele mai de top corporatii ?? Un inginer in primii ani nu are salariul unui sofer de autobuz.
Un profesor da meditatii, toti dau. Salariul pe hartie e fictiv.
Un medic primeste mereu bani si ii cere. Devine penibil in spitale ca nici macar nu se mai eschiveaza.

Asta ne'a adus aici, ca de fapt pe hartie e una si in buzunar e alta. Cum sa inteleaga cineva de ce fac greva profesorii si medicii? Cati bani consta sa pregatesti un copil pt liceu si facultate? Sa ai pe cineva in spital?

Si fauna mall'urilor la fel a evoluat. Cand vezi ca daca esti corect, ramai cu 3 hartii in buzunar, cum sa nu fii motivat sa furi si sa incurajezi "afacerile" ilicite?

boboc
boboc

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare