Ce atzi citit in ultima perioada ,sau ce atzi dori sa cititzi ?

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Ce atzi citit in ultima perioada ,sau ce atzi dori sa cititzi ?

Mesaj Scris de Geo la data de Sam 27 Mar 2010 - 20:24

Multe cartzi mi'au trecut prin mana ...unele le'am citit o singura data si le'am uitat repede , altele , le'am recitit iar si iar de am uitat numarul Very Happy ....Cineva de pe forumul acesta povestea despre ''La Medeleni''....am auzit de ea, n'am citit'o...sper sa nu fiu o rusine natzionala din aceasta pricina Timid .
De cand cu cablu tv si internet , timpul alocat cititului a scazut drastic .....doar uneori , seara , cand nu mai am chef de nimic, ma uit in biblioteca , ma opresc la o carte , o deschid unde apuc si recitesc cate ceva.
In ultimul an sa zic , am reusit sa parcurg doar trei cartzi noi pt mine ; Barbati care urasc femeile - Stieg Larsson.....Shogun- o carte veche , dar care abia acum am avut placerea s'o cunosc.....Idiotul lui Dostoievski....Dune - Franck Herbert....sunt patru , insa luate ca si volume sunt opt Very Happy ...
In mod special mi'a placut Shogun,apoi, Barbatzi care urasc femeile, Dune si in final . Idiotul , care , recunosc , a fost un supliciu sa'l termin ...fatza de fratzii karamazov , am gasit'o mult mai , sa nu zic neinteresanta, scrisa intr'un stil mult prea plictisitor.

Ultima editare efectuata de catre Dune in Dum 28 Mar 2010 - 12:23, editata de 1 ori
Geo
senior
senior

Puncte : 27697
Reputatie : 335
Data de inscriere : 21/03/2010

http://www.youtube.com/user/27Dune

Sus In jos

Re: Ce atzi citit in ultima perioada ,sau ce atzi dori sa cititzi ?

Mesaj Scris de Cruella la data de Dum 28 Mar 2010 - 1:32

Very Happy Dune,...mai ai doua volume ,.Stieg Larsson a scris trilogia Millenium,....(pe care nu a apucat sa o vada publicata,.murind intr,un accident de masina)le.am, citit si am vazut si ecranizarile dar iti recomand cartile ,prima parte ecranizarea mi s,a parut mult mai reusita decat ultimele doua ,.dar e normal si deja stiut ca filmul nu poate cuprinde si reda totul in amanunt).....,,Din partea printesei moarte,,....de Kenize Mourad ,.fiica printesei Selma de Turcia ,si nepoata ultimului sultan Murad,,,,carte ce relateaza parte din evenimentele importante ale secolui xx si repercusiunea asupra vietii micutei printese.,,Jurnalul unui geniu,........carte autobiografica Salvador Dali ,...intriganta ,.amuzanta ,.pe alocuri ,,excentrica,..ca si autorul,..si pe alocuri de neinteles(poate doar pentru mine ,..) Drag ,........si ,,Biografia filozofului trist-Frederick Nitzche,,carte ce pune in cu totul alta lumina celebrul filozof,,,,,,il ,,umanizeaza Very Happy si care m-a captivat o recomand.,.......si ar mai fi,..... Very Happy ,.am recitit Descult,..de Zaharia Stancu ,....aaaaaaaaa si daca ai citit toata seria Dune ,.as indrazni a.ti recomanda,, Fundatia ,,de Isaac Asimov,.......iar acum sunt cu ,,Doctor Zhivago,,de Boris Pasternak,...va spun cand voi reusi a o termina impresiile

Cruella
junior
junior

Puncte : 2935
Reputatie : 6

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Dum 28 Mar 2010 - 12:32

Stiu ce a scris Stieg Larsson...primul volum al trilogiei l'am citit iarna trecuta...apoi , la inceputul toamnei am gasit intamplator intr'o librarie si volumul doi : ''Fata ca s'a jucat cu focul''....inca nu l'am citit...nu'i usor sa'l citesti pe Larsson, o stiu din prima carte si vreau s'o fac in liniste...are sa'i vie randul candva...poate intre timp gasesc si ''Castelul din nori s'a sfaramat '' Very Happy ...dar intai sa vaz ce'i cu ''Medelenii'' Drag
Geo
senior
senior

Sus In jos

Mesaj Scris de disaa la data de Dum 28 Mar 2010 - 21:48

Ultima carte care am citit-o este "Iubire otravita" de Josephine Hart. Spre rusinea mea am inceput cartea toamna trecuta, am citit vreo 100 de pagini si apoi cartea a ramas ratacita printre celelalte din biblioteca. Acum doua saptamani am dat cu ochii de ea, am luat-o si am citit-o pana la capat. Nu m-a impresionat foarte mult.
Daca mai demult principala mea preocupare in timpul liber era cititul, odata cu aparitia cabulului tv, a calculatorului si apoi a internetului, rar imi mai trece cate o carte prin mana.
Dintre cartile ce mi-au placut cel mai mult, va recomand Cain si Abel de JEFFREY ARCHER

"Un roman epic despre putere, glorie, ambiţie şi rãzbunare.
“W.L.Kane şi Abel Rosnovski - doi oameni fundamental deosebiţi, ale cãror destine sunt umbrite de obsesia de a se distruge unul pe celãlalt.
Unul, milionar din Boston, celãlalt un emigrant polonez sãrac, nãscuţi în aceeaşi zi a anului 1906 ajung în protipendada societãţii americane a secolului 20.
Traversând o perioadã de 60 de ani, romanul CAIN ŞI ABEL este o poveste captivantã despre doi oameni de afaceri puternici şi neândurãtori, a cãror ultimã confruntare zguduie lumea financiarã şi propriile lor vieţi.”
“Dacã Premiul Nobel s-ar acorda pentru arta povestirii, Jeffrey Archer l-ar primi cu certitudine.”
NEWCASTLE EVENING CHRONICLE"
Sursa: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
disaa
novice
novice

Puncte : 2590
Reputatie : 0
Data de inscriere : 25/03/2010
Localizare : Salaj

http://www.libertynet.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de caprioara la data de Dum 28 Mar 2010 - 22:21

Am recitit "Dama cu camelii" / Al. Dumas jr. - si am terminat'o fix de Florii Very Happy Aveam nevoie de o scriere spumoasa, dar reala. Nu sint intr-o perioada prea buna ca sa citesc "greutati". Pe de alta parte, cred ca mi-ar fi placut sa traiesc pe vremea curtezanelor. Poate mi-ar fi stat si mie bine ca femeie intretinuta, cine stie? 8)
caprioara
boboc
boboc

Puncte : 2787
Data de inscriere : 28/03/2010
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de nadufmic la data de Lun 29 Mar 2010 - 10:59

Caprioara:)))) si eu tot asta am citit de fapt recitit acum 2 saptamani. Cautam ceva frumos si usor in acelasi timp...eram intr`o stare...nu foarte buna !!
nadufmic
expert
expert

Puncte : 6712
Reputatie : 28
Data de inscriere : 23/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de caprioara la data de Mier 31 Mar 2010 - 21:31

In timp, am vazut si revazut "Zbor deasupra unui cuib de cuci" - si filmul cu Nicholson si piesa de teatru la Nationalul bucurestean (cu Piersic, Costel Constantin, Cezara Dafinescu, Claudiu Bleont,...). As vrea sa citesc si cartea, pe care am gasit-o pe net si mi-am salvat-o in pc. Urma sa o si printez, exact in ideea de a o citi. Ma tem insa de un lucru: asa cum piesa montata de actorii nostri mi-a placut mai mult decit filmul american, tare mi-e ca nu imi va placea romanul :(
Cine a citit? Imi puteti da o parere? Pls... Embarassed
caprioara
boboc
boboc

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Joi 1 Apr 2010 - 20:48

Spre norocul meu ca am intrat la facultate de mai citesc..altfel nu prea ma oboseam Laughing

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Furtunika la data de Joi 1 Apr 2010 - 22:15

Imi place mult sa citesc, depind si de o naveta legata de trenuri asa ca in ciuda limitatzilor mintal ce circula cu trenul ...citesc. Caci ce vad pe naveta asta ma face sa deschid un subiect nou cu " Ce noutati mai sunt in tren " , aici insemnand asta: bataie nyah Evil or Very Mad Drag :affraid: Mai ramane doar asta: Suicid , iar eu sa strig cat pot la 112 ! Embarassed
Asa ca... imi pun castile telefonului in urechi si citesc , asa am terminat de cateva zile cartea 'Roaga-te , mananca, iubeste " a scriitoarei Elizabeth Gilbert- superba carte , am primit-o cadou de la o prietena pe care cateodata o reintalnesc in replicile din carte.

Si in alt ton am citit "Paula" de Isabel Allende .La fel de bine scrisa ...
Furtunika
boboc
boboc

Puncte : 2694
Data de inscriere : 31/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Furtunika la data de Joi 1 Apr 2010 - 22:20

M-am intors ...
Dune , nu ai citit "La Medeleni"? Te rog, te rog mult ia si citeste , nu are decat 4 sau 5 volume dar e superba...La ultimul am plans , ce zic eu am plans...? am suferit enorm !
Dar o suferinta de bun simt , ca ma trasformasem si eu in Olguta , vei vedea.. te rog macar sa o frunzaresti- e suficient uneori sa te faca sa o citesti "da capo al fine"...succes !
Furtunika
boboc
boboc

Sus In jos

Mesaj Scris de vanda la data de Joi 1 Apr 2010 - 23:31

La Medeleni...putea sa aiba si 45 volume, as fi citit si acum la ea. A fost printre primele carti pentru care am preluat metoda cititului noaptea cu lanterna sub patura. Pai pe vremea aia, nici nu prea aveam altceva de facut...De fapt prima carte a fost Ciresarii, cand i-am pus-o fiica-mii in mana, m-am trezit rapid cu ea inapoi, gestul fiind insotit si de intrebarea,, ma crezi handicapata,,? Colt Alb, citem si plangem, Mihail caine de circ, Winnetou, in general imi placeau cartile in care erau si animale si atunci trairea era la maxim. Mai tarziu, am schimbat registrul, dar pe astea nu pot sa le uit...si cu multa nostalgie ma gandesc ca ar fi ca si cum as desface o vraja daca as incera sa mai rasfoiesc vreuna...Pentru ca daca am incercat asta, ca si revederea unor filme care mi-au leganat copilaria sau tineretea, am ramas uimita ca si cum in casa unor prieteni eram intrebata de un strain, cine sunt si ce caut...

Ultima editare efectuata de catre barsa in Vin 2 Apr 2010 - 0:58, editata de 1 ori
vanda
boboc
boboc

Puncte : 2831
Reputatie : 10
Localizare : Sant Pol de Mar

http://calatorianoastra.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Cruella la data de Vin 2 Apr 2010 - 0:35

Very Happy Hm,.....are ceva cartea asta magic ,.am spus,o mereu ,.eu o iubesc ,...imagini tablour,i intregi mi,au ramas in amintire ,.......anul trecut mi,am gasit bunica razand ,......si are 84 de ani si,i o fire mai aspra ,.......si m,a intrigat ce a reusit a,i smulge hohotul recitea ,,La Medeleni,,.era primul volum,........ Very Happy inocenta copilariei ,.in al doilea deja ne schimbam starea dar la fel de captivant intens frumos.Asa ca Dune ,.........sa te bucuri de ea

Cruella
junior
junior

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Vin 2 Apr 2010 - 7:54

Laughing ...Citeam pe Barsa si nu mi'am putut retine un hohot sanatos de ras ....asa faceam si eu , noaptea , cu lanterna Very Happy , sau in timpul orelor la scoala ...nu mai conta nimic , nu ma interesa nimic decat sa citesc , sa fiu alaturi de eroii meii, fie ei indragostizi, razboinici sau copii inca , ca binecunoscutzii ciresari , plecatzi dupa aventura geek ...
Geo
senior
senior

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Joi 13 Mai 2010 - 19:04

Am terminat mai bine de o saptamana primul volum din ''La Medeleni''...n'am sa ma lansez in elogii Very Happy...o carte usor de citit, captivanta ...am ras cu lacrimi cand Olgutza i'a aruncat Fitzei dintzii in iaz ....mi s'au umezit okii si aveam un imens nod in gat cand acelasi dracusor de fata suferea la moartea lui mos Gheorghe...
Volumul doi si respectiv trei , mai au de asteptat...
Geo
senior
senior

Sus In jos

Mesaj Scris de Furtunika la data de Mar 15 Iun 2010 - 19:12

Am primit o carte de la o prietena , se cheama "Trilogia gemenilor "(s-o fi gandit ca, daca am gemeni poate imi place ) .
O carte cam grea , cu mult nerv dar obositoare pe alocuri ... Mad

Romanul e scris de Agota Kristof .
Furtunika
boboc
boboc

Sus In jos

Mesaj Scris de caprioara la data de Dum 20 Iun 2010 - 12:14

Am cumparat ieri, cu ziarul "Adevarul", cartea lui Grigore Cartianu - "Sfirsitul Ceausestilor". Nu stiu de ce am facut asta, poate doar ca sa umplu spatiul in biblioteca? O voi citi, cindva...spre aducere aminte. In fapt, cam stiu ce ar putea sa cuprinda cele aproape 500 de pagini ale cartii.

boboc
boboc

Sus In jos

Mesaj Scris de Cruella la data de Lun 28 Iun 2010 - 17:41

Very Happy Azi a mica m,a anuntat incantata ca mai are putin si termina Aventurile lui Tom Sawyer,......imi amintesc perfect cand am citit,o eu era groasaaaaaaa avant si partea a doua se numea ,,Aventurile lui Tom Sawyer si Huckleberry Finn,,,era cu copertile verzi si in o vacanta de vara in un fotoliu ce se facea ca un pat sub parul din curtea bunicilor si bolta facuta de vita de vie,am trait cu Tom si Huck aventuri ,..emotii,...si ore minunate Very Happy ,.azi am rasfoit,o,......si mi s,a facut un dor nebun de dracusorul acela de baiat asa ca o termina a mica si o iau eu,.......cine o vrea dupa ..... sa se inscrie pe lista Razz .

Cruella
junior
junior

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Lun 28 Iun 2010 - 20:14

Pentru cei obisnuitzi cu lectura este o desfatare sa deschida o carte si sa se lase purtati pe imaginare aripi in lumi trecute sau viitoare Very Happy .
In ultimul an mi'am imbogatzit biblioteca cu peste 100 de cartzi...multe le'am citit....imi place mult sa le am , sa le stiu ale mele, sa le ating Very Happy ....duminica am luat nr 24 din Verne si fata m'a intrebat la ce'mi trebuie ? Am ramas putin descumpanit nestiind ce sa'i raspund ....apoi , am realizat ca este o intrebare logica intr'o lume a calculatoarelor si internetului.....
Cine'i mai citeste astazi in liceu sau generala pe Eminescu, Creanga, Sadoveanu, Rebreanu, Slavici, Preda, Stancu?........m'am apucat sa insirui dar lista e lunga Very Happy ......Au de citit un roman din programa scolara ?...nimic mai simplu : cauta filmul pe net sau in lipsa se multumesc cu rezumate ori referate din aceeasi sursa.................Cine mai citeste o carte buna daca a vazut ecranizarea inainte ? !
Ecranul monitorului sau al tv'ului este mult mai atractiv....cititul ?....are din ce in ce mai putini adepti, cred eu, si probabil va ramane preocuparea parintzilor si'a bunicilor .
Oare sunt prea pesimist ? geek ...asa s'ar spune ....inca mai sunt copii care'l citesc pe Mark Twain Very Happy
Geo
senior
senior

Sus In jos

Mesaj Scris de caprioara la data de Mier 30 Iun 2010 - 15:47

Mie imi place colectia verde de la "Adevarul". Am luat citeva numere, doar cele pe care am vrut musai sa le recitesc si citeva pe care nu le aveam (de ex "Divina comedie"). Si le (re)citesc cu drag.
Ce sa fac daca eu nu's nici parinte, nici bunic? Sint doar matusa de nepoti care imi cer sa le cumpar carti de specialitate, dar NUMAI in limba engleza sau germana??? :( Asa ca ma limitez la a cumpara doar pentru lectura proprie si personala. Ata ete!

Ah, am cumparat acum vreo 10 zile (?) "Sfirsitul Ceausestilor". Cine se bucura acum de ea? Fratele meu (mai mare cu 6 ani!). Pentru ca nu am rezistat si i'am trimis'o, fapt pentru care m'a sunat imediat si mi'a multumit! Wink

boboc
boboc

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Dum 16 Ian 2011 - 11:34

Am terminat ''La Medeleni'' pe la sf de noiembrie...mi'a luat mult sa citesc cele trei romane, noaptea tarziu , in orele de insomnie , aprindeam veioza si reluam de unde ramasesem pana simteam ca mi se lipesc ochii de somn...in rest, nu mai gaseseam vreme de lectura ...
A trecut mai bine de o luna de cand am ''asistat'' la sinuciderea Olgutzei.....daca pana acolo am avut rabdarea sa citesc incet , rand cu rand, fila cu fila , dupa scrisoare n'am mai retinut mare lucru ...doar am rasfoit ultimul capitol .....e prea trist , prea crunt finalul ....la naiba daca mi'a placut ce'am simtit ...
Cand citesti o carte buna te pierzi la propriu ...te nasti , traiesti si mori odata cu personajele ..........
Fara sa vreau , finalul ''Medelenilor'' mi'a adus aminte de alt roman citit relativ recent, vreun an si ceva in urma , ''Shogun''....tot asha, moartea lui Mariko m'a ''ajuns'' la miez de noapte alungandu'mi somnul ore bune .....
Oare suportam mai greu durerea si suferintza de la o varsta ?
In tinerete, una din cartile care m'a impresionat mult , dar n'am mai recitit'o de ani buni a fost ''Taunul''....nu o am in biblioteca si mi'as dori'o .....
Geo
senior
senior

Sus In jos

Mesaj Scris de Dor la data de Joi 8 Sept 2011 - 0:47

Hai sa fac si io reclama la cel mai tampit roman citit vreodata..., un SF la care ma atras titlul : ,,Vagabondul interspatial" si care n'a fost ceea ce m'as fi asteptat sa fie. Totusi, ma facut sa'l citesc pana la capat ,tocmai tampeniile si minunatiile nascocite de o minte umana...(daca ma gandesc bine as spune bolnava) Laughing .O carte ,totusi, interesanta...care nu dezminte introducerea : "...UN ROMAN PENTRU TOTI CEI CARE NU STIU IN CE SA CREADA. PENTRU CEI CARE CRED IN CEVA, DAR ACEST CEVA E INTODEAUNA ALTCEVA. PENTRU TOTI CEI CARE NU CRED IN NIMIC , IN AFARA DE FAPTUL CA NU CRED IN NIMIC. PENTRU TOTI CEI CARE CRED IN FAPTUL CA NU CRED IN NIMIC SI IN REALITATE CRED IN ORICE. PENTRU TOTI CEI CARE CRED CA CRED CA CRED CA NU CRED CA CRED... SI SE MIRA CA NIMENI NU'I CREDE. PENTRU TOTI CEI CARE CRED ORBESTE INTR-UN LUCRU GRESIT SI NU INTELEG DE CE-I LOVESTE DAMBLAUA SAU CANCERUL... " mosulica
Dor
junior
junior

Puncte : 4183
Reputatie : 69

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de Dum 4 Mar 2012 - 18:12

Dor , sper ca nu te-a lovit nimic cat ai citit romanul si nici dupa Embarassed

Am inceput ''Cutia neagra'' a lui Amos Oz , este prima carte de acest autor pe care incerc sa o citesc , am sa va spun mai multe cand o termin ..
Enola
boboc
boboc

Puncte : 2188
Reputatie : 1
Data de inscriere : 01/08/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Maria la data de Sam 16 Iun 2012 - 20:46

Recitesc Dhammapada volumul 7 , de Osho.... fluier

senior
senior

Puncte : 15615
Reputatie : 516
Data de inscriere : 31/05/2012
Localizare : Pretutindeni

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Sam 16 Iun 2012 - 23:21

Osho fluier ...

Am ceva in format electronic de Osho, poate reusesc candva sa arunc o privire Asa ...

Geo
senior
senior

Sus In jos

Mesaj Scris de Cruella la data de Mar 19 Iun 2012 - 14:36

Jurnalul Annei Frank,....pur si simplu autentica,.reala ravasitoare si o constanta marturie a meschinitatii conditiei umane :(.O carte ce-ti lasa in suflet senzatia de tristete si apasare..Stiu ca exista si ecranizarea,.....titlul ,,Anne Frank,, din 2001 . L-a vazut cineva?

Cruella
junior
junior

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum