Ce atzi citit in ultima perioada ,sau ce atzi dori sa cititzi ?

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Ce atzi citit in ultima perioada ,sau ce atzi dori sa cititzi ?

Mesaj Scris de Geo la data de Sam 27 Mar 2010 - 20:24

Multe cartzi mi'au trecut prin mana ...unele le'am citit o singura data si le'am uitat repede , altele , le'am recitit iar si iar de am uitat numarul Very Happy ....Cineva de pe forumul acesta povestea despre ''La Medeleni''....am auzit de ea, n'am citit'o...sper sa nu fiu o rusine natzionala din aceasta pricina Timid .
De cand cu cablu tv si internet , timpul alocat cititului a scazut drastic .....doar uneori , seara , cand nu mai am chef de nimic, ma uit in biblioteca , ma opresc la o carte , o deschid unde apuc si recitesc cate ceva.
In ultimul an sa zic , am reusit sa parcurg doar trei cartzi noi pt mine ; Barbati care urasc femeile - Stieg Larsson.....Shogun- o carte veche , dar care abia acum am avut placerea s'o cunosc.....Idiotul lui Dostoievski....Dune - Franck Herbert....sunt patru , insa luate ca si volume sunt opt Very Happy ...
In mod special mi'a placut Shogun,apoi, Barbatzi care urasc femeile, Dune si in final . Idiotul , care , recunosc , a fost un supliciu sa'l termin ...fatza de fratzii karamazov , am gasit'o mult mai , sa nu zic neinteresanta, scrisa intr'un stil mult prea plictisitor.

Ultima editare efectuata de catre Dune in Dum 28 Mar 2010 - 12:23, editata de 1 ori
Geo
senior
senior

Puncte : 28034
Reputatie : 340
Data de inscriere : 21/03/2010

http://www.youtube.com/user/27Dune

Sus In jos

Re: Ce atzi citit in ultima perioada ,sau ce atzi dori sa cititzi ?

Mesaj Scris de Cruella la data de Dum 28 Mar 2010 - 1:32

Very Happy Dune,...mai ai doua volume ,.Stieg Larsson a scris trilogia Millenium,....(pe care nu a apucat sa o vada publicata,.murind intr,un accident de masina)le.am, citit si am vazut si ecranizarile dar iti recomand cartile ,prima parte ecranizarea mi s,a parut mult mai reusita decat ultimele doua ,.dar e normal si deja stiut ca filmul nu poate cuprinde si reda totul in amanunt).....,,Din partea printesei moarte,,....de Kenize Mourad ,.fiica printesei Selma de Turcia ,si nepoata ultimului sultan Murad,,,,carte ce relateaza parte din evenimentele importante ale secolui xx si repercusiunea asupra vietii micutei printese.,,Jurnalul unui geniu,........carte autobiografica Salvador Dali ,...intriganta ,.amuzanta ,.pe alocuri ,,excentrica,..ca si autorul,..si pe alocuri de neinteles(poate doar pentru mine ,..) Drag ,........si ,,Biografia filozofului trist-Frederick Nitzche,,carte ce pune in cu totul alta lumina celebrul filozof,,,,,,il ,,umanizeaza Very Happy si care m-a captivat o recomand.,.......si ar mai fi,..... Very Happy ,.am recitit Descult,..de Zaharia Stancu ,....aaaaaaaaa si daca ai citit toata seria Dune ,.as indrazni a.ti recomanda,, Fundatia ,,de Isaac Asimov,.......iar acum sunt cu ,,Doctor Zhivago,,de Boris Pasternak,...va spun cand voi reusi a o termina impresiile

Cruella
junior
junior

Puncte : 3145
Reputatie : 6

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Dum 28 Mar 2010 - 12:32

Stiu ce a scris Stieg Larsson...primul volum al trilogiei l'am citit iarna trecuta...apoi , la inceputul toamnei am gasit intamplator intr'o librarie si volumul doi : ''Fata ca s'a jucat cu focul''....inca nu l'am citit...nu'i usor sa'l citesti pe Larsson, o stiu din prima carte si vreau s'o fac in liniste...are sa'i vie randul candva...poate intre timp gasesc si ''Castelul din nori s'a sfaramat '' Very Happy ...dar intai sa vaz ce'i cu ''Medelenii'' Drag
Geo
senior
senior

Puncte : 28034
Reputatie : 340

http://www.youtube.com/user/27Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de disaa la data de Dum 28 Mar 2010 - 21:48

Ultima carte care am citit-o este "Iubire otravita" de Josephine Hart. Spre rusinea mea am inceput cartea toamna trecuta, am citit vreo 100 de pagini si apoi cartea a ramas ratacita printre celelalte din biblioteca. Acum doua saptamani am dat cu ochii de ea, am luat-o si am citit-o pana la capat. Nu m-a impresionat foarte mult.
Daca mai demult principala mea preocupare in timpul liber era cititul, odata cu aparitia cabulului tv, a calculatorului si apoi a internetului, rar imi mai trece cate o carte prin mana.
Dintre cartile ce mi-au placut cel mai mult, va recomand Cain si Abel de JEFFREY ARCHER

"Un roman epic despre putere, glorie, ambiţie şi rãzbunare.
“W.L.Kane şi Abel Rosnovski - doi oameni fundamental deosebiţi, ale cãror destine sunt umbrite de obsesia de a se distruge unul pe celãlalt.
Unul, milionar din Boston, celãlalt un emigrant polonez sãrac, nãscuţi în aceeaşi zi a anului 1906 ajung în protipendada societãţii americane a secolului 20.
Traversând o perioadã de 60 de ani, romanul CAIN ŞI ABEL este o poveste captivantã despre doi oameni de afaceri puternici şi neândurãtori, a cãror ultimã confruntare zguduie lumea financiarã şi propriile lor vieţi.”
“Dacã Premiul Nobel s-ar acorda pentru arta povestirii, Jeffrey Archer l-ar primi cu certitudine.”
NEWCASTLE EVENING CHRONICLE"
Sursa: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
disaa
novice
novice

Puncte : 2800
Reputatie : 0
Data de inscriere : 25/03/2010
Localizare : Salaj

http://www.libertynet.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de caprioara la data de Dum 28 Mar 2010 - 22:21

Am recitit "Dama cu camelii" / Al. Dumas jr. - si am terminat'o fix de Florii Very Happy Aveam nevoie de o scriere spumoasa, dar reala. Nu sint intr-o perioada prea buna ca sa citesc "greutati". Pe de alta parte, cred ca mi-ar fi placut sa traiesc pe vremea curtezanelor. Poate mi-ar fi stat si mie bine ca femeie intretinuta, cine stie? 8)
caprioara
boboc
boboc

Puncte : 2997
Data de inscriere : 28/03/2010
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de nadufmic la data de Lun 29 Mar 2010 - 10:59

Caprioara:)))) si eu tot asta am citit de fapt recitit acum 2 saptamani. Cautam ceva frumos si usor in acelasi timp...eram intr`o stare...nu foarte buna !!
nadufmic
expert
expert

Puncte : 6942
Reputatie : 28
Data de inscriere : 23/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de caprioara la data de Mier 31 Mar 2010 - 21:31

In timp, am vazut si revazut "Zbor deasupra unui cuib de cuci" - si filmul cu Nicholson si piesa de teatru la Nationalul bucurestean (cu Piersic, Costel Constantin, Cezara Dafinescu, Claudiu Bleont,...). As vrea sa citesc si cartea, pe care am gasit-o pe net si mi-am salvat-o in pc. Urma sa o si printez, exact in ideea de a o citi. Ma tem insa de un lucru: asa cum piesa montata de actorii nostri mi-a placut mai mult decit filmul american, tare mi-e ca nu imi va placea romanul :(
Cine a citit? Imi puteti da o parere? Pls... Embarassed
caprioara
boboc
boboc

Puncte : 2997
Data de inscriere : 28/03/2010
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Joi 1 Apr 2010 - 20:48

Spre norocul meu ca am intrat la facultate de mai citesc..altfel nu prea ma oboseam Laughing

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Furtunika la data de Joi 1 Apr 2010 - 22:15

Imi place mult sa citesc, depind si de o naveta legata de trenuri asa ca in ciuda limitatzilor mintal ce circula cu trenul ...citesc. Caci ce vad pe naveta asta ma face sa deschid un subiect nou cu " Ce noutati mai sunt in tren " , aici insemnand asta: bataie nyah Evil or Very Mad Drag :affraid: Mai ramane doar asta: Suicid , iar eu sa strig cat pot la 112 ! Embarassed
Asa ca... imi pun castile telefonului in urechi si citesc , asa am terminat de cateva zile cartea 'Roaga-te , mananca, iubeste " a scriitoarei Elizabeth Gilbert- superba carte , am primit-o cadou de la o prietena pe care cateodata o reintalnesc in replicile din carte.

Si in alt ton am citit "Paula" de Isabel Allende .La fel de bine scrisa ...
Furtunika
boboc
boboc

Puncte : 2904
Data de inscriere : 31/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Furtunika la data de Joi 1 Apr 2010 - 22:20

M-am intors ...
Dune , nu ai citit "La Medeleni"? Te rog, te rog mult ia si citeste , nu are decat 4 sau 5 volume dar e superba...La ultimul am plans , ce zic eu am plans...? am suferit enorm !
Dar o suferinta de bun simt , ca ma trasformasem si eu in Olguta , vei vedea.. te rog macar sa o frunzaresti- e suficient uneori sa te faca sa o citesti "da capo al fine"...succes !
Furtunika
boboc
boboc

Puncte : 2904
Data de inscriere : 31/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de vanda la data de Joi 1 Apr 2010 - 23:31

La Medeleni...putea sa aiba si 45 volume, as fi citit si acum la ea. A fost printre primele carti pentru care am preluat metoda cititului noaptea cu lanterna sub patura. Pai pe vremea aia, nici nu prea aveam altceva de facut...De fapt prima carte a fost Ciresarii, cand i-am pus-o fiica-mii in mana, m-am trezit rapid cu ea inapoi, gestul fiind insotit si de intrebarea,, ma crezi handicapata,,? Colt Alb, citem si plangem, Mihail caine de circ, Winnetou, in general imi placeau cartile in care erau si animale si atunci trairea era la maxim. Mai tarziu, am schimbat registrul, dar pe astea nu pot sa le uit...si cu multa nostalgie ma gandesc ca ar fi ca si cum as desface o vraja daca as incera sa mai rasfoiesc vreuna...Pentru ca daca am incercat asta, ca si revederea unor filme care mi-au leganat copilaria sau tineretea, am ramas uimita ca si cum in casa unor prieteni eram intrebata de un strain, cine sunt si ce caut...

Ultima editare efectuata de catre barsa in Vin 2 Apr 2010 - 0:58, editata de 1 ori
vanda
boboc
boboc

Puncte : 3041
Reputatie : 10
Localizare : Sant Pol de Mar

http://calatorianoastra.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Cruella la data de Vin 2 Apr 2010 - 0:35

Very Happy Hm,.....are ceva cartea asta magic ,.am spus,o mereu ,.eu o iubesc ,...imagini tablour,i intregi mi,au ramas in amintire ,.......anul trecut mi,am gasit bunica razand ,......si are 84 de ani si,i o fire mai aspra ,.......si m,a intrigat ce a reusit a,i smulge hohotul recitea ,,La Medeleni,,.era primul volum,........ Very Happy inocenta copilariei ,.in al doilea deja ne schimbam starea dar la fel de captivant intens frumos.Asa ca Dune ,.........sa te bucuri de ea

Cruella
junior
junior

Puncte : 3145
Reputatie : 6

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum