si politic si social...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

si politic si social...

Mesaj Scris de caprioara la data de Dum 28 Mar 2010 - 23:08

Ajutati'ma! Cine a spus " Zimbeste azi, miine va fi mai rau"? Ca sa stiu pe cine sa apreciez pentru desteptaciune, caci mare adevar a grait!

Nu fac politica, pentru ca muncesc printre polticieni si imi este scirba de tot ce vad ca se intimpla in tara asta! Insa deja problema este globala. Virusi nou aparuti, carora nu li se cunoaste originea, insa (vai, Doamne!) in 2 saptamini au antidot! Razboaie absurde, in care se omoara oamenii intre ei, fara sa stie pentru ce!
Oare de ce credeti ca se intimpla toate astea? Cineva, acolo Sus, sa nu ne mai iubeasca? Neahhh... irelevanta ideea! Mai exista "cineva", tot Sus - insa politic si economic, "cineva"(numesc generic, dar nu e vorba doar de 1 persoana - un grup poate..,), a observat ca pamintul este suprapopulat, nu mai exista resurse de subzistenta si atunci.... genocidul ar fi tocmai bun pentru o mica regenerare!!!!
Adevarul, ca de obicei, este undeva la mijloc. Insa masurile mult prea drastice pe care unii au considerat sa le ia...mi se par inadmisibile pentru o rasa asa-zisa evoluata!!!!
caprioara
boboc
boboc

Puncte : 2759
Reputatie : 0
Data de inscriere : 28/03/2010
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Re: si politic si social...

Mesaj Scris de vanda la data de Mier 31 Mar 2010 - 22:16

Murphy, bineinteles.
Exista teorii din totdeauna in care, asa cum spui, se fac referiri la actiunile unui grup ce controleaza la nivel global lucrurile, dincolo de ceea ce numim de obicei guverne, grupari politice, interese majore...Daca e adevarat eu nu inteleg ce se intampla, incepand cu virozele si terminand cu incalzirea globala care cel putin anul asta ne-a inghetat pe toti si sa nu uitam marea criza care ba a trecut, ba nici nu a inceput inca. Cred ca de fapt totul musamalizeaza un transfer de putere, bazat pe miscari financiare ale caror dimensiuni cred ca nu suntem in stare nici sa le banuim. In rest ce e nou? Presedintele american de culoare? Dimensiunea Uniunii Europene, razboiul din Irak...apropos, s-a terminat? razboiul din Afganistan, FMI-ul, separarea Kosovo, conflictul palestinienilor cu restul lumii, tampitul de Hugo Chavez, sau faptul ca in toata nebunia generala China prospera si castiga teren in fata tuturor luati la un loc?
Ca pamantul se apara si ne mai rareste din cand in cand...si asta cred ca e posibil...cat sa ne mai indure?
Iar Cel de sus...cred ca e in delegatie, pe teren, ne pregateste o alta lume pe care sa o populam cand o sa o terminam pe asta...ma rog, nu toti, numai cei alesi...hihihi, de unde mi-o fi venit ideea asta?
vanda
boboc
boboc

Puncte : 2803
Reputatie : 10
Data de inscriere : 21/03/2010
Localizare : Sant Pol de Mar

http://calatorianoastra.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de stryker la data de Lun 12 Apr 2010 - 18:42

...cel de sus...cei alesi... Drag ...pai daca la fel o fi si pe lumea cealalta..prefer sa ramân pe asta Timid

stryker
boboc
boboc

Puncte : 2603
Reputatie : 1
Data de inscriere : 12/04/2010
Localizare : Montréal

Sus In jos

Mesaj Scris de caprioara la data de Lun 12 Apr 2010 - 20:44

Buna alegere, Stryker Very Happy Macar pentru faptul ca esti deja obisnuit cu lumea asta.

boboc
boboc

Sus In jos

Mesaj Scris de stryker la data de Mar 13 Apr 2010 - 15:54

Salut obisnuit...bine spus...de fapt mai corect ar fi...revoltat,dar resemnat thinking

stryker
boboc
boboc

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Mar 13 Apr 2010 - 18:51

''genocidul ar fi tocmai bun pentru o mica regenerare!!!!''...ma sperii Caprioaro Idea
De parca am avea mai multe vietzi sau ma incalzeste cu ceva daca mor eu pt , sa zicem , o cauza mai buna ( un apropos la femeile kamikaze , protagoniste in ultimele atentate sinucigase din Rusia)
Probabil sunt egoist si dc n'as fi ? Datzi timpul inapoi , privitzi in istorie si o sa vedetzi monumente de egoism . Asa zisi eroi natzionali care au trimis la moarte zeci, sute de mii, milioane de oameni fara sa'i mustre constiintza , in numele nu stiu carei cauze nobile , in fapt , si'au satisfacut propriile orgolii Very Happy
Societatea in care traim astazi mi se pare mult mai buna , cu toate problemele si neajunsurile ei . Cine mai crede in perfectiune, in utopii ? Eu nu .
Inca este bine , D' fereste de mai rau ....
Geo
senior
senior

Puncte : 27617
Reputatie : 333

http://www.youtube.com/user/27Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de caprioara la data de Mar 13 Apr 2010 - 19:48

De felul meu sint pesimista, Dune. Asa ca.... ma astept la si mai rau! Fereste, fereste ...pina te nimereste!

boboc
boboc

Sus In jos

Mesaj Scris de Dor la data de Mar 13 Apr 2010 - 20:10

Degeaba cautam unii raiul pe pamant...bine pentru totzi nu va fi niciodata in lumea asta (poate in cealalta dar si de asta ma indoiesc), pentru simplu motiv ca un curs bun al vietzii e dat tocmai de impletitura dintre bine si rau.Stiti voi vorba aia?..rau cu rau dar mai rau e fara rau?...tocmai asa e. Atunci cand balanta se inclina prea intr'o parte (nu conteaza care)apar imediat situatii de criza. Parerea mea, ca sa mai vina o perioada mai buna dcat asta in care traim ar trebui un razboi mondial, sau vre'o molima puternica.....dar , vorba lui dune, nu m'ar incalzi cu nimic pe mine, dimpotriva.
Dor
junior
junior

Puncte : 4155
Reputatie : 69

Sus In jos

Mesaj Scris de caprioara la data de Mar 13 Apr 2010 - 20:27

Daca ai copii, poate te incalzeste cu ceva, Dor Wink
In rest, fiecare avem dreptatea noastra referitor la acest subiect. Pe undeva, inclini sa crezi ca si mine. Mie chiar nu mi-ar pasa de un genocid, razboi, molima care sa aduca "mai bine". Eu nu las pe nimeni in urma si nici mare lucru - material vorbind. Dar cred ca "pe lumea cealalta" m-as simti usurata sa stiu ca noile generatii ivite dupa noi au un trai multumitor.

boboc
boboc

Sus In jos

Mesaj Scris de vanda la data de Vin 7 Mai 2010 - 18:17

Mai...e criza, dar sa nu intram in panica. Si nici sa ne lasam prada depresiei. Adevarul e ca e criza si nu se va mai termina niciodata, in sensul ca nu se vor mai intoarce niciodata timpurile de dinainte de ,, criza,,. Va trebui sa ne obisnuim sa traim ,, altfel,,.
In ritmul de pana acum si cu pretul platit pentru traiul in societatile de consum, in risipa generala si in conditiile in care am distrus mediul , Pamantul nu ne-ar mai fi putut suporta multa vreme...De fapt mereu s-a mai scututrat un pic, asa ca un caine napadit de purici...
Sunt convinsa ca totul e generat de apropierea dramatica de momentul cand se va termina...petrolul. Gata cu dezmatul, gata cu supraproductia Chinei, vanduta pe nimic si exportata in toata lumea in detrimentul produselor locale...NU mai e petrol, or sa-si manance si or sa-si consume chinezii produsele acasa la ei, pentru ca nu vor mai putea sa le transporte in toata lumea, iar noi ceilalti ne vom manca si consuma produsele pe care le vom face in zona...NU petrol nu multe din produsele care au umplut societatea de mormane de gunoaie nereciclabile, plastic, ingrasaminte chimice si multe altele...Vor ramane oamenii fara job-uri, da, asta se va intampla...iar pana la reorientarea tuturor pe alte criterii si principii, transformarea va fi...dramatica, daca nu pentru multi fatala...
vanda
boboc
boboc

Sus In jos

Mesaj Scris de stryker la data de Vin 7 Mai 2010 - 20:45

...foaie verde de dudau,o sa fie si mai...bine secret thinking ...înteleg ca vor ajunge chinezii marii consumatori ai planetei...si cine o sa produca tot ce vor baga ei sub nas?..ca acum ei exporta chiloti ieftini dar importa mâncare...mai ales daca nu va mai fi petrol... bataie gata,ma doare capul...ma duc sa-mi tai venele cu furculitza... Suicid

stryker
boboc
boboc

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Sam 8 Mai 2010 - 7:01

Rima , onorabile , ce D'zeu !!!
Dudau cu bine ? thinking ...e o rima fortzata precum legea cu scaderea salariilor si'a pensiilor cu 25%.....tot mana chinezilor sa fie si aci ??...ei si usturoiul lor ?...nu'i exclus Upss
Atentie la furculitza !!!....sa fie dezinfectata,da? ....o infectzie ti'ar mai lipsi ! Asa ...ingrijire , medicatzie, costuri suplimentare si bugetul e de austeritate..
S'auzim numai de bine Salut .
Geo
senior
senior

Sus In jos

Mesaj Scris de caprioara la data de Sam 8 Mai 2010 - 10:25

Despre toate cele pomenite de Dune in cel de-al treilea paragraf al postarii sale...va voi povesti curind, sper! Adica peste cel putin o saptamina.... Cit despre fortzarea legii sus-mentionate, cred ca nu's chinezii de vina, poate nici macar rusii sau FMI-ul, este numai reinventarea lui ReBok! Parerea mea! Fuga

boboc
boboc

Sus In jos

Mesaj Scris de vanda la data de Dum 9 Mai 2010 - 12:18

Mana chinezilor... sigur Dune, si a preturilor dupa piata imobiliara din SUA si curba consumului si a pretului petrolului si supraproductia tarilor industrializate si deturnarile de fonduri la nivel macro si toate astea...pentru pretul usturoiului cred ca se pot gasi explicatii simple, pentru criza pe care o traim e mai complicat...Repet, asta nu e o criza si nu e pentru ca nu va mai trece...va trebui sa se obisnuim sa traim in conditiile de acum, dupa alte date si criterii...Cine se adapteaza bine, cine nu...Dar asa a fost mereu in istoria umanitatii, de la dezastrele provocate de caderea meteoritilor, pana aici...se poate intampla orice...nu?
Nu sunt adepta conspiratiilor mondiale si desi nu imi plac chinezii, nu am facut o obsesie impotriva lor, a fost doar un exemplu referitor la redirectionarea finantelor mondiale, a puterii de productie si consum. Un punct de vedere...
vanda
boboc
boboc

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Mier 2 Feb 2011 - 17:10

Mana chinezilor sa fie si in Egipt ?
Mai degraba a rusilor ...prin Egipt americanii si vest europenii controleaza canalul Suez , ruta de transport a petrolului ...Egiptul a fost si inca este un element de legatura intre Israel si lumea araba....cine'si poate permite sa piarda acest punct strategic ?...ma gandesc ca diplomatzia isi va face treaba si nu armele ....nu fuga sau moartea lui Mubarak este solutia ....ar fi doar inceputul haosului
Geo
senior
senior

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Mier 2 Feb 2011 - 17:16

Cat despre chinezi , numai de bine ...le'ar usturoiul de ras ca a ajuns 20 lei/ kg ....romanul s'a lenevit rau ...cumparam totul , prea putin mai producem autohton...pana si salata verde cultivata in china am vazut in hyper market ....si se cumpara la greu , deh, obrazul subtire cu cheltuiala se tine .......
Geo
senior
senior

Sus In jos

Mesaj Scris de vanda la data de Mier 2 Feb 2011 - 20:08

Usturoi si salata, dar ce spui ca am vrut sa cumpar de la cei care vand artizanat pe DN1, cate ceva ca dar de sarbatori pt prietenii nostri de aici. Erau locuri unde gaseai si obiecte de ceramica si lemn si lucruri cusute de mana, sau la targul de langa Castelul Bran unde tot asa ,se gaseau multe prostii dar si lucruri nestesugite de mesterii locali.Am vrut sa cumpar ceva specific romanesc ,dar mi s-a spus clar cand am intrebat de ce au toate asa un aspect ciudat...ca sunt facut in China. Artizanat romanesc facut in China...pana si plosca din lemn, strachina de horezu si stergarele alea rosii ...acum facute cu fir sintectic, doar daca pui mana iti dai seama. De ce? pentru ca ei lucreaza ieftin cu preturi care nu pot fi admise de cei ce le fac traditional, pentru acestia nu merita...
Sa ne ajute Doamne Doamne, daca criza din Egipt ameninta securitatea Suezului...incepe acolo un razboi de toata grozavia si fundamentalistii islamici abia astepta, deja simt cum le curge mai repede sangele in vene...Chinezii macar nu sunt belicosi, au cumparat toata Africa iar pe restul...pe noi, ne cuceresc incet incet, profitand de lenea si inconstienta noastra de inbuibati...Cum se spune, sa fereasca Dumnezeu lumea din ziua in care incepe chinezul sa manace cu lingura.Iar bine hraniti...fac copii, multi ca si arabii...cate 4 5 inainte sa implineasca 30 ani si sa stiti ca pot si dupa aceea, nu-i mai tine nimeni sa faca cati copii vor. Chiar ma gandesc ingrozita in ce lume vor trai copiii nostri.
A...sa nu uit, bine v-am regasit. Salut calduros pe toata lumea, vad la tv ca e nevoie de putin caldura de oriunde ar veni.
vanda
boboc
boboc

Sus In jos

Mesaj Scris de stryker la data de Mier 2 Feb 2011 - 22:45

...nu fiti pesimisti...va fi mult mai cald când ne vom ruga toti cu nasul în fundul aluia din fata...allah akhbar! Fuga...barsa are dreptate...numai vecinii mei din sud în toata naivitatea lor continua sa propovaduiasca democratia si libertatile...nu stiu de ce dar am impresia ca-i asteapta clipe grele prin zona aia...faceti rezerve de benzina,fratilor sau luati-va masini electrice...oare motorul de la mixer merge la masina? thinking ...

stryker
boboc
boboc

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Vin 4 Feb 2011 - 9:08

va fi mult mai cald când ne vom ruga toti cu nasul în fundul aluia din fata...
........ .....ba ne rugam si acum , chiar daca n'am ajuns sa o facem la ora 12 din zi ...la manastire si in bisericile din rural , cand se citeste din evanghelie toata lumea e ''polog''...daca ramane careva in picioare deoarece tinuta sau starea de sanatate nu'i permite, desi e cu fruntea plecata , este privit cu reticentza de catre ceilalti ...suntem ortodoxi , nu ?!......nu se face sa ridicam capul dupa o umila ascultare de doua milenii .....cat dsp istoriile crestinilor si a musulmanilor, strans impletite incat imi vine sa cred ca o religie fara cealalta n'ar fi existat , nu stiu zau care'a fost mai sangeroasa ....milioane de suflete nevinovate ucise in numele dreptei credintze ....una mai dreapta ca alta
Geo
senior
senior

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Vin 4 Feb 2011 - 9:41

Barsa, mereu o placere sa te citeasca omul ....ma bucur ca esti bine Very Happy.....n'am reusit noi sa invatzam a manca cu betzisoare, ba uitam sa folosim lingura si furculitza geek .....acum, daca altii reusesc a ne copia pana si arta traditionala si sa ne'o vanda tot noua, dc nu ne'ar deprinde si proastele obiceiuri ? ...nu peste mult timp, romanii vor avea o piele putin mai galbena,okii oblici, mersul mai leganat si vor spune ''te iubesc'' intr'un grai dulce, neaosh, asiatic ...............bbrrrrrrrrrrrr
Hai sa nu mai facem speculatii si sa vedem cum adaptam motorul mixerului la bicicleta.....hmmm....sau mai bine ma apuc de crescut iarasi cai ?? ....orice alternativa e bine de luat in calcul
Geo
senior
senior

Sus In jos

Mesaj Scris de stryker la data de Vin 4 Feb 2011 - 15:23

... Laughing chiar asa...cum s-o spune i love you în mandarin?...sa nu ne autoflagelam...bine spus dreapta credinta,dune Salut ...toate sunt drepte...una mai dreapta ca alta...zici ca esti la ora de geometrie ,nu la biserica...si de fapt toate se învârt în cerc...cât despre aia care îsi dau foc la izmene sperânda sa gasesca 83 de fecioare în rai...nu prea îi înteleg...eu cred ca decât 83 care sa se scuze ca le doare...le e frica...poate nu asa ar fi trebuit...mai bine una care sa te întrebe galesh...ar mai fi ceva care ai visat si ti-ai dori,dragule Surprised dans >:D< ...si-am încalecat pe-o shea...si v-am spus povestea asha... Fuga ...haleluiaaa!

stryker
boboc
boboc

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos