1 aprilie 2010

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

1 aprilie 2010

Mesaj Scris de vanda la data de Vin 2 Apr 2010 - 2:58

Chiar s-a comentat ca bataia de joc de azi din Bucuresti, cand greva, protestul soferilor RATB a lasat zeci de mii de bucuresteni pe trotuar, a fost instrumentata de Vanghelie...Cum e posibil ca in zilele noastre, intr-o tara europeana, unul ca Vanghelie sa se ridice, sa faca politica la nivel inalt, sa se erijeze in lider , sa traga sfori si sa santajeze in felul asta intreaga societate, pentru a da un avertisment autoritatilor ca arestarea lui Voicu va atrage din ce in ce mai multe necazuri pentru putere, pentru oricine vrea sa-i detroneze...In timpul asta populatia bucuresteana se calca in picioare pentru o portocala oferita de unii care au, in plina criza, bani sa deschida mall-ri...Ce naiba se intampla in tara asta? Cum e posibil ca un sofer la RATB sa aiba salariul mai mare, mult mai mare ca un medic? Ca un profesor? Se intampla pentru ca medicii si profesorii nu pot bloca Bucurestiul dar soferii RATB, da?
vanda
boboc
boboc

Puncte : 2866
Reputatie : 10
Data de inscriere : 21/03/2010
Localizare : Sant Pol de Mar

http://calatorianoastra.blogspot.com/

Sus In jos

Re: 1 aprilie 2010

Mesaj Scris de Geo la data de Vin 2 Apr 2010 - 7:17

Din nefericire este posibil...cine ne sunt liderii si nu ma refer doar la politica ....primeaza oare competentza, profesionalismul ?...luand ca model ce se intampla in politica facem aceasta alegere peste tot aproape...ne conduc oameni ce'au stiut a ''da din coate'' sau au relatzii suspuse...daca in primul caz dorintza de a ajunge in fatza poate fi dublata si de competentza , cei numitzi prin interventzii vor fi mereu niste marionete .
Noi i'am ales pe Voicu si pe Vanghelie...poate nu in cunostintza de cauza prima data , dar am repetat greseala de doua sau trei ori la patru ani ....si acum ne plangem Very Happy
Geo
senior
senior

Puncte : 27740
Reputatie : 335
Data de inscriere : 21/03/2010

http://www.youtube.com/user/27Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de Roru la data de Vin 2 Apr 2010 - 14:55

Ieri chiar a fost o zi halucinanta. Nu m'am uitat deloc la tv, insa am inteles ca protestul a inceput in timpul noptii, fara avertisment. Marele noroc a fost ca era frumos afara. Si eu am fost nevoita sa merg pe jos o bucata buna pe str. Traian si am fost complet luata prin surprindere.
Trec des pe acolo, dar cu masina, si nu mai vezi de fapt in dreapta si in stanga. Casele pareau parasite la prima vedere, dar defapt erau suprapopulate, cu cartoane in geamuri. Muzica infioratoare. Oameni care tipau si injurau. O mizerie de nedescris.
Chiar cred ca am pierdut un pic legatura cu Bucurestiul real: strada, autobuzul, metroul, cartierele marginase. Cand te urci in masina si nu vezi de fapt decat locatiile tinta, e mult mai frumos orasul.

Cred ca perspectiva deformata pana la urma e fireasca. Daca nu ar fi tv, sa aflu de fapt tot ceea ce se intampla in politic si social, singurul incovenint pe care eu il mai observ este ca orasul mai trebuie un pic modernizat si gropile iernii acoperite. Niste cersatori la semafoare, pe care i'am gasit si in alte locuri. O facultate in care uneori ma simt in anii ยด70, alteori sunt uimita cata tehnologie poate fi intr'o singura camera. Pana si masinile extrem de scumpe de pe strazi, deturneaza mizeria de pe trotuare.

Oare copiii celor care au suficient de multi bani incat sa le cumpere ultimul tip de BMW, mai pot sa inteleaga ca sunt familii care ar trai 5 ani din masina lor? Mai pot vedea in afara geamului sau dupa cocktail'ul de 100 ron?

boboc
boboc

Puncte : 2683
Reputatie : 2
Data de inscriere : 25/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de caprioara la data de Sam 10 Apr 2010 - 22:10

Roru, pot sa-ti spun din surse sigure ca ale "protest spontan" a fost stabilit cu fix 1 (o) saptamina inainte!

Barsa, sper ca treba sa nu ramina asa cum si-au dorit-o stimabilii sefi de sindicate care au fost asa "spontani"!! Din cauza lor, oameni care au intirziat la munca si-au pierdut slujba! Salariul minim al unui sofer RATB aici este de 1700 lei noisi asa cum spui si tu... peste salariile unor medici rezidenti! Si ne mai intrebam de ce vor medicii bani la operatii!!! Mad

boboc
boboc

Puncte : 2822
Reputatie : 0
Data de inscriere : 28/03/2010
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus