Un citat pe zi

Pagina 32 din 37 Înapoi  1 ... 17 ... 31, 32, 33 ... 37  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Un citat pe zi

Mesaj Scris de gabi la data de Mier 16 Noi 2016 - 14:46

Atunci nu ma comentez. thinking

gabi
junior
junior

Data de inscriere : 27/06/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de Maria la data de Mier 16 Noi 2016 - 17:41

Să fii pe locul doi înseamnă a fi primul care pierde.” — Edgar Allan Poe

Sa fii pe locul 2 inseamna sa te multumesti cu putin, sa nu fii competitiv .
Sa fii pe locul intai e apanajul celor care nu se lasa , care sunt motivati , care lupta si care stiu ce vor !

senior
senior

Puncte : 15956
Reputatie : 526
Data de inscriere : 31/05/2012
Localizare : Pretutindeni

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Mier 16 Noi 2016 - 19:47

Bine Maria , dar nu putem fi toti , nici macar majoritatea dintre noi pe primul loc , nu se poate fizic asa ceva ...

Eu am luat citatul mai mult ca pe o chestie de logica : cel de pe locul doi e primul care pierde , locul trei este al doilea pierdant s.a.m.d..... asta nu inseamna ca nu sunt competitivi Razz .

Geo
senior
senior

Puncte : 28034
Reputatie : 340
Data de inscriere : 21/03/2010

http://www.youtube.com/user/27Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de Maria la data de Mier 16 Noi 2016 - 20:48

draga Geo, aici e vorba despre a avea sau nu psihologie de invingator !
Cei care gandesc asa ,reusesc ceea ce-si propun !

Uite aici Legea rezonantei...

senior
senior

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Joi 17 Noi 2016 - 7:52

Bine bine ,  sunt de acord in parte cu ce spune in filmuletul acela : pseudo cercetatorii aia reusesc sa manipuleze frumos folosindu-se de unele adevaruri general valabile  ... secret mai bine ma opresc aici cu impresiile vis a vis de Legea Rezonantei Oculte , pana nu tulbur prea tare apele  Razz .

Revenind la oitzele noastre , Edgar Poe nu face referire la psihologia invingatorului , nici a invinsului , ci constata o stare de fapt absolut normala ... umila mea parere Timid

Geo
senior
senior

Sus In jos

Mesaj Scris de gabi la data de Joi 17 Noi 2016 - 11:15

Maria a scris:Să fii pe locul doi înseamnă a fi primul care pierde.” — Edgar Allan Poe

Sa fii pe locul 2 inseamna sa te multumesti cu putin, sa nu fii competitiv .
Sa fii pe locul intai e apanajul celor care nu se lasa , care sunt motivati , care lupta si care stiu ce vor !
Sa fii pe locul doi si gandind... nu ca ai pierdut, ci ca esti primul care pierde (poti pierde fiind si ultimul din sir, important e termenul primul aici), inseamna sa gandesti pozitiv, sa te montezi pentru urmatoarea lupta. Very Happy Cel de pe locul 2 e slab? Atunci cum e cel ce e pe ultimul loc? Sau cel care nu a participat deloc, de teama? thinking
Sa fii pe locul intai inseamna sa fii cel mai bun dintre cei buni. Dar numai unul poate fi asa Wink

Ultima editare efectuata de catre gabi in Joi 17 Noi 2016 - 11:25, editata de 2 ori
gabi
junior
junior

Puncte : 3165
Reputatie : 31
Localizare : peste tot unde ma duce gandul

Sus In jos

Mesaj Scris de gabi la data de Joi 17 Noi 2016 - 11:21

Ce sa zic? Psihologia asta de invingator e frumoasa asa, in teorie. In practica, la un oarecare hop se cam duce de rapa. Parerea mea. Nu putem fi roboti si nici actiona in consecinta. Emotiile ne fac umani. Stiti vorba aia: teoria ca teoria, dar practica ne omoara. Asa Care naiba nu vrea sa fie invingator? Dar se poate sa ai si zile proaste. Invingatorul are multa munca in urma, multe lupte... in care e posibil sa nu fi iesit printre primele locuri, sa nu mai zic acum de primul. Deci, aproape orice invingator a fost mai intai pe alte locuri sau n-a participat deloc la lupta la care acum e fruntas.
gabi
junior
junior

Sus In jos

Mesaj Scris de Maria la data de Joi 17 Noi 2016 - 16:47

In sport, de exemplu, trebuie sa ai psihologia invingatorului,altfel te duci degeaba la
concursuri...
Personal cred ca e frustrant sa fii pe locul 2 tot timpul, e clar ca iti lipseste ceva ...
Cristian Topescu spunea odinioara ca in sport castiga intotdeauna cel care are nervii mai buni. Asadar ,depinde ce faci, ce obiective ai si ce urmaresti...
Daca nu urmaresti locul intai, niciodata nu-l vei avea.... in schimb te situezi pe un loc caldut, fara pretentii...
Ganditi-va ce importanta e in vanzari psihologia potrivita....ii scoti pe usa si ei intra pe fereastra... Asta inseamna vointa si motivatie (procente in cont).
Si exemplele pot continua.....

senior
senior

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Joi 17 Noi 2016 - 20:25

Ma omori cu locul intai Razz ...
In practica sunt putine astfel de locuri si multi , mult prea multi doritori Asa ... sportul  este altceva , oricare concurs in general .... in viatza de zi cu zi satisfactiile mari ti le aduc visele implinite : daca nu-ti cunosti limitele si-ti impui niste vise nerealizabile dezamagirile vor fi pe masura .
Privind lucrurile astfel eu nu concurez cu nimeni , eventual cu mine insumi , n-am ce demonstra altora Very Happy  ...

Cine vine cu un citat nou ? thinking

Geo
senior
senior

Sus In jos

Mesaj Scris de Maria la data de Joi 17 Noi 2016 - 20:55

Nu te omor deloc. Voi ati interpretat dintr-un punct de vedere prea personal.Atata tot.

Când mergi, mergi; când stai, stai dar niciodată nu ezita!
(proverb japonez – codul bushido)

senior
senior

Sus In jos

Mesaj Scris de gabi la data de Vin 18 Noi 2016 - 11:33

Maria, eu cred ca tu ai luat-o prea personal cu interpretarea. Noi nu am dat amanunte, nici n-am comentat prea mult, de fapt nici n-am comentat... decat ceva de genul: nu avem ce comenta. thinking  Si daca tot ai inceput...  
Să fii pe locul doi înseamnă a fi primul care pierde.
Asta chiar mi se pare gandire optimista, de invingator. Nu te demoralizeaza pierderea, deci esti apt pentru viitoarea lupta.  Asa
Maria a scris:cred ca e frustrant sa fii pe locul 2 tot timpul
Nu zice nimeni nimic de tot timpul, data viitoare poate fi chiar si locul 1. Surprised Frustrant e sa stai in banca ta si sa nu incerci.
Când mergi, mergi; când stai, stai dar niciodată nu ezita!
Vezi? Ca aici. Omul incearca, nu ezita din cauza frustarilor pe care unii le-ar resimti pentru ca n-au fost primii.
gabi
junior
junior

Sus In jos

Mesaj Scris de gabi la data de Vin 18 Noi 2016 - 11:47

Maria a scris:In sport, de exemplu, trebuie sa ai psihologia invingatorului,altfel te duci degeaba la
concursuri...
Personal cred ca e frustrant sa fii pe locul 2 tot timpul, e clar ca iti lipseste ceva ...
Cristian Topescu spunea odinioara ca in sport castiga intotdeauna cel care are nervii mai buni. Asadar ,depinde ce faci, ce obiective ai si ce urmaresti...
Daca nu urmaresti locul intai, niciodata nu-l vei avea.... in schimb te situezi pe un loc caldut, fara pretentii...
Ganditi-va ce importanta e in vanzari psihologia potrivita....ii scoti pe usa si ei intra pe fereastra...   Asta inseamna vointa si motivatie (procente in cont).
Si exemplele pot continua.....

Deci, cei care participa la concursuri si ies pe locul 2, au ceva lipsa? Am mai spus, nu pot fi toti pe locul 1 de fiecare data. Logic n-au cum, e contra firii.  Poate, la inceput, cei care participa la o competitie, o fac pentru experienta. Sa-ti stii limitele inseamna realism, nu lipsa motivarii. Daca ma apuc eu acum de alergat intr-un maraton, n-am ca tinta locul 1 (evident ca nu-l voi castiga, nu am pregatirea necesara). In cazul asta, tinta mea clara este participarea. E gresit? Eu cred ca nu.Da, castiga cei care au nervii mai buni ( in sport, exemplul tau)... dar dupa ce au pregatirea fizica necesara. Doar cu nervi buni nu faci nimic. thinking Pe mine, astia cu vanzarile ma exaspereaza, nu am considerat niciodata ca abordeaza psihologia potrivita. Nici macar nu stau sa-i ascult. Ma innebunesc pisalogii. Daca vreau sa cumpar ceva, cumpar si fara sa fiu luata prin invaluire. Daca dau de astfel de oameni care vand niste produse, de-a naibii nu le mai cumpar si caut alternative. nyah Nu m-au convins exemplele tale, Maria.
gabi
junior
junior

Sus In jos

Mesaj Scris de Maria la data de Vin 18 Noi 2016 - 16:43

Nici nu trebuie sa te conving eu sau exemplele mele. Iti gasesti tu nasul!

Mentionez ca scopul acestui topic este comentarea citatelor nu a punctelor mele de vedere... Deci aici ati gresit tu si  Geo, in loc sa comentati citatul ,voi disecati cuvintele mele rupte din context.
Am voie sa am alta opinie decat voi,nu? Doar nu suntem in PCR aici.

Dar va inteleg : aveti o pasiune pentru detalii si nu luati in seama intregul.

Si am putea continua , dar eu nu va impartasesc aceasta pasiune....
Va las liber la  comentarii  , sa o tineti dintr-o filozofie in alta pana in eternitate !

Spor la succes !

PS: eu lucrez la licitatii, unde e omor de om pentru locul 1. Asa ca nu ma intereseaza ce spuneti voi despre locul 2.....

senior
senior

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 32 din 37 Înapoi  1 ... 17 ... 31, 32, 33 ... 37  Urmatorul