De ce Romania?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

De ce Romania?

Mesaj Scris de Roru la data de Mier 7 Apr 2010 - 18:18

Am gasit un grup pe facebook ce mi'a parut interesant, insa prost inteles. Tema era:

1000 de motive pentru Romania.

Motive pentru care Romania merita sa fie o tara in care sa traiesti. Ceea ce are unic, ce te face sa te bucuri ca esti roman.
Din pacate, toate raspunsurile pe care le'am citit nu ofereau niciun motiv. Pur si simplu utilizatorii postau ca nu `parasesc tara ca aici au prietenii si familia. Insa asta este motivul pt care oricine sta in tara in care s'a nascut si a copilarit.

Hai sa incercam si noi, sa gasim motive pt Romania, ce ne atrage la ea, ce ne face sa zambim, de ce ne va fi dor mereu daca o vom parasi.

Roru
boboc
boboc

Puncte : 2555
Reputatie : 2
Data de inscriere : 25/03/2010

Sus In jos

Re: De ce Romania?

Mesaj Scris de admin la data de Mier 7 Apr 2010 - 19:08

1000 de motive pt a ramane acasa si cred 10.000 de motive sa plecam Very Happy .
E doar un fel de'a spune , doar nu o sa ne apucam a insirui fiecare ce motive ne trec prin minte .... e doar un mod de'a arata discrepantza intre ce te tine in tzara si ce te face sa pleci si aici ma refer mai mult la tanara generatzie nu la noi, cei mai in varsta care deja ne'am facut un rost , ne leaga multe amintiri , prietenii, desi , sunt destui care au plecat si nu s'ar mai intoarce si de varsta mea .
Dupa mine, nu conteaza prea mult unde te'ai nascut , unde ai crescut odata ce nu te simtzi realizat, implinit , satisfacut de ceea ce'ti ofera spatziul natal ....am si eu momente cand regret ca n'am plecat , sau , uneori , imi vine sa iau totul de la capat in alta parte ....
Dincolo de problemele personale ale fiecaruia, planeaza situatzia de fapt din Romania. Suntem la periferia uniunii din punct de vedere economic si de aici tot raul : nivel de trai scazut , coruptzie , institutzii administrative slabe , sistemul de invatzamant si sanatate precare.
Ce alternative are un tanar care termina 5 ani de facultate ?...sa nu zic de cei care fac doar o scoala profesionala sau liceul ....

admin
boboc
boboc

Puncte : 2967
Reputatie : 23
Data de inscriere : 08/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Mier 7 Apr 2010 - 19:20

......sa'mi continui ideea : am un singur copil, e abia anul intai la facultate, dar i'am spus inca din liceu sa faca ce vrea, sa se duca unde vrea, in tzara sau peste hotare. Nu ne va fi usor , mereu a fost langa noi , dar in viatza e important sa faci ce'ti place nu ce vor altzii sa faci si o sa o sustzinem pana la capat indiferent daca noua ca parintzi ne va place 'au ba hotararea ei .
Deci, din punctul meu de vedere, atzi parasi tzara pt a te realiza nu este un act rusinos , sau , ma rog , negativ cum l'ar categorisi unii....am castigat acest drept acum 20 de ani si e un drept ca oricare altul .
Toata stima pentru cei care stiu ce vor de la viatza Salut .

Geo
senior
senior

Puncte : 27367
Reputatie : 328
Data de inscriere : 21/03/2010

http://www.youtube.com/user/27Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de Roru la data de Mier 7 Apr 2010 - 20:15

Ok, sunt de acord. Eu fac parte din cei care vor pleca. Parintii mei au plecat cand aveau unicul copil tot in anul 1. Insa pana acum pe forum in mare parte am vorbit de lucrurile urate si gresite de aici. De cele 10000 de motive pentru a pleca.

Poate ma roade pe mine viitoarea nostalgie, insa chiar vreau sa ma gandesc si la ce merita. Mai bine ignoram daca merita trait aici sau nu. Facem abstractie ca traim aici. Sa zicem ca vorbim de o tara, Romania, pe care toti am vizitat'o si o cunoastem.

Deci, ce ne place la ea ?

Sa incep cu ceva simplu: mie imi place Vama Veche. Am vorbit cu foarte multi straini acolo si nu exista un loc ca asta nicaieri: unde oamenii se simt bine indiferent de nivel, cunostiinte, stare materiala, tara sau limba.

Roru
boboc
boboc

Puncte : 2555
Reputatie : 2
Data de inscriere : 25/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de stryker la data de Joi 22 Apr 2010 - 16:40

...e clar...toata lumea aia proasta(sa ne întelegem,nu toata lumea..) din bucuresti care ma face sa ma cutremur de fiecare data când vin în vizita în tara...toti manelistii...toti tuciurii care te agata la colturi de strada cu alba -neagra...toti dubiosii care trec peste tine pe trecerea de pietoni pentru ca un bmw asa stie el sa mearga...mai ales daca din masina urla gutza sau copilu' minune niste debilitati odioase cu iz de bazar oriental...toti cei care nu au nici un respect fata de natura si de cei din jur si înca multi altii din aceiasi specie subumana se vor muta la vama veche peste noapte vor deveni niste îngerasi de portelan...si se vor simti bine în cor ,suflet si simtire...rorutzo,cred ca si zimbabwe are o "vama veche"...orice tara are,dar nu constitue un motiv suficient ca sa te faca sa suporti celelalte 1000 de motive care te fac sa fugi sa rupi pamântul... Timid

stryker
boboc
boboc

Puncte : 2538
Reputatie : 1
Data de inscriere : 12/04/2010
Localizare : Montréal

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat Astazi la 7:44

Continut sponsorizat

Sus In jos