SF - joc de imaginatie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

SF - joc de imaginatie

Mesaj Scris de Roru la data de Mier 7 Apr 2010 - 18:26

Toti am citit sau am vazut un film SF. Prezinta societati, tehnologii si probleme filozofice care acum nu ar putea fi intelese sau abordate.

Care v'a placut cel mai mult si de ce? Mie mi'a placut mult Fundatia lui Asimov, mai ales ideea unei teorii a jocurilor care sa poata anticipa si evenimente sociale. Iar acum, citesc o carte in care umanitatea a reusit sa gaseasca viata vesnica prin reproducerea memoriei si clonare. Credeti ca intr'un viitor va fi posibil asa ceva?

boboc
boboc

Puncte : 2620
Reputatie : 2
Data de inscriere : 25/03/2010

Sus In jos

Re: SF - joc de imaginatie

Mesaj Scris de Cruella la data de Mier 7 Apr 2010 - 20:38

Very Happy Uite ceva in comun ,.desi nu sunt fan al genului sf ,.am citit doar cateva ,.Dune ,.toata seria ,.Fundatia ,.Alien ,...si inca una tot Isaac Asimov,...daca nu gresesc ceva cu un robot suspectat de comiterea unei crime ,.lucru in principiu imposibil datorita programarii si regulilor ,,roboticii,,,.....si un detectiv care investigheaza cazul,....cat despre ceea ce ne poate oferi viitorul,.hm ,.cineva spunea ca tot ceea ce mintea umana poate imagina,.este realizabil,.si ganditi,va cate nu pareau imposibile acum 50 60 de ani Wink sper sa traiesc multt si sa pot spune ,.luna viitoare fac o excursie pe hm,..Marte (asa indecisa ,.destinatia ,.avand multe posibilitati Very Happy )

Cruella
junior
junior

Puncte : 2907
Reputatie : 6
Data de inscriere : 21/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Roru la data de Joi 8 Apr 2010 - 12:15

Cred ca acum e mai usor de imaginat viitorul decat acum 50 de ani. In primul rand, pentru ca stim posibilele directii in care o poate lua stiinta. Pentru ca ne lipsesc doar verigi din intelegerea completa a universului, pe cand acum 50 de ani abia incepeau intrebarile sa apara.

E destul de previzibil acum ca vom avea televizoare 3d, asta deja face parte din prezent, deci este usor de imaginat ca vor exista sisteme holografice. Speranta de viata creste cate un pic in fiecare an, deci pot sa imi inghipui ca generatiile urmatoare vor trai usor peste 100 de ani.

boboc
boboc

Sus In jos

Mesaj Scris de Dor la data de Joi 8 Apr 2010 - 19:19

..Nu mai citesc drame,.. nu pot sa ma mai uit la filme cu final tragic. ma indispun ca nu mai sunt bun de nimic cu zilele. Ce'mi ramane?..Povestile nemuritoare , desenele animate si...bineintzeles sf.-urile Very Happy Cartea sf. care mi'a placut cel mai mult e: Orasul si stelele....de Arthur Clarke si unde, omenirea, la fel ca in cartea care o citesti tu Roru, oamenii ajung sa devina nemuritori prin clonare si transferul memoriei...dar totusi la final, majoritatea aleg statutul de muritor.
Dor
junior
junior

Puncte : 4155
Reputatie : 69
Data de inscriere : 21/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Roru la data de Lun 19 Apr 2010 - 1:25

Am citit o povestioara draguta - The Last Question - Isaac Asimov! Sper sa va placa, am gasit'o pe un blog de carti sf unde sunt recenzii foarte bune.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

boboc
boboc

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus