Sufocatzi de gunoaie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Sufocatzi de gunoaie

Mesaj Scris de Geo la data de Joi 8 Apr 2010 - 7:21

Coboram ieri dimineatza pasul Petru-voda spre Tg Neamtz : din varful muntelui si pana aproape la intrarea in comuna Pipirig , pe marginea soselei, oameni de toate varstele cu saci menajeri in mana strangeau urmele popasurilor vremelnice a iubitzilor nostri co-natzionali venitzi sau in trecere prin aceste locuri de basm si care au tzinut sa'si lase cate ceva in urma, ca semn de multzumire pentru clipele frumoase petrecute in natura ......
Laudabila initziativa primariei pipirigene sa scoata oamenii ce primesc ajutor social la curatzat muntele , daca , sa zicem , de acum inainte , fiecare turist si'ar pune resturile intr'o punga si le'ar lasa la primul container , dar.......
Aceeasi bataie de joc o intalnim peste tot . multzi zic ''frumoasa tzara , pacat ca este locuita''....catzi o spun cu sinceritate si catzi de fatzada ?....cei care trec printr'un loc de popas isi vor lasa resturile in urma motivand simplu : '' si altzii au facut'o'' , desi n'am auzit scuza mai stupida ....
Frumoasa tzara , mai trebuie sa ne respectam pe noi insine Very Happy .
Geo
senior
senior

Puncte : 28034
Reputatie : 340
Data de inscriere : 21/03/2010

http://www.youtube.com/user/27Dune

Sus In jos

Re: Sufocatzi de gunoaie

Mesaj Scris de vanda la data de Joi 8 Apr 2010 - 12:00

Tara frumoasa...munti avem si noi...au si ei, rauri avem si noi...au si ei, lacuri la fel, nu au Delta...dar asta-i alta poveste, dar au canale sapate la mana prin care navigheaza si iriga toata tara, au campurile lucrate de parca toti de la mic la mare ar face numai agricultura si nici o hartie aruncata pe jos pe sute de km. Dar cine are drumurile pline de intestine si resturi de animale fara stapan, ucise parca la foc automat? Cine are mormane de gunoaie, menajere si rezultatul renovarilor lasate peste tot, cine a construit langa o cladire istorica un bloc din sticla si metal...si din care deja a inceput sa cada bucatele de fatada, cine si-a lasat centrele oraselor cu tot ce aveau mai pretios in paragina, cine ? Noi...romanii. De ce? asa ca suntem smecheri...Caii, caii chinuiti , munciti si batuti de tigani, pe langa care trec romanii fara nici o apasare...mormane de gunoaie suntem noi, care am facut tara aia sa arate asa cum arata azi, ea saraca...e frumoasa.
vanda
boboc
boboc

Puncte : 3041
Reputatie : 10
Localizare : Sant Pol de Mar

http://calatorianoastra.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de vanda la data de Joi 8 Apr 2010 - 12:07

Scuze...am fost foarte dura, nu sterg ca sa puteti sa intelegeti ce gandesc...imi cer totusi scuze, pentru ca nu poti invinui pe nimeni la gramada, fiecare are vina lui personala...si cei 45 de ani de comunism sunt o motivatie suficienta pentru metalitatea pe care ne-au lasat-o mostenire. Dar...imi aduc aminte la inundatii, cand au venit studenti straini sa ne ajute si ei dadeau noroiul din case afara iar gospodarii cu apa pana la genunchi...beau linistiti in carciuma. Pai astia se vor obosi vreodata sa dea foc la gunoi sau il vor arunca pe rau? Ce credeti?
vanda
boboc
boboc

Puncte : 3041
Reputatie : 10
Localizare : Sant Pol de Mar

http://calatorianoastra.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Cruella la data de Joi 8 Apr 2010 - 17:30

As fi vrut sa spun ca evaluarea ta a fost dura barsa,.. din pacate esti doar realista si concisa.Si trist este ca nici macar cei care au posibliliatea comparatiei ,care au alt model ,.alt mediu nu schimba de atitudine ,.continua cu aceasi indolenta a distruge .Mi s,a intamplat ca in sfarsit de saptamana in iesirile atat de dragi romanului la o iarba verde ,....un gratar , un pahar de vin bun,.sa adun in urma lor gunoiul din pur si simplu jena ca sunt ,,ai mei,, :( e trist dar adevarat.Ne lipseste disciplina ,...implicarea,...si puterea exercitiului.

Cruella
junior
junior

Puncte : 3145
Reputatie : 6

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Vin 9 Apr 2010 - 16:34

Asta intradevar este si mai trist ....
Vara revin sa'si petreaca concediul in tzara multzi din cei plecatzi la lucru inafara. Ii recunosti usor dupa masinile cu numere straine, vorba cu accent de parca ar fi invatzat romana nu s'ar fi nascut cu ea , discutziile ce le poarta intre ei cu teme predilecte din strainatate...
A zis bine Cruella , ''au posibilitatea comparatziei'', fiindca mare parte dintre ei raman doar cu posibilitatea , fara sa o aplice Very Happy si ne reintoarcem la cei sapte - zece- sau optsprezece ani de acasa....
Nu e cazul sa'i bagam pe toti intr'o oala , imi pare rau daca am fost perceput intr'un asemenea fel, e vorba doar de unii care precum lupul si'au schimbat numai parul , sau mai bine zis si l'au vopsit .
Problema gunoaielor nu e atat de vizibila la orash unde totusi exista un serviciu care se ocupa de asa ceva , ci in natura , unde fiecare ar trebui sa'si stranga resturile inainte de a pleca .
Si mai este o problema - copiii- isi vor imita parintzii si in ritmul asta nici peste 30 de ani nu ne vom schimba .
Geo
senior
senior

Puncte : 28034
Reputatie : 340

http://www.youtube.com/user/27Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos