Relativitatea cuvantului ''acasa''

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Relativitatea cuvantului ''acasa''

Mesaj Scris de Roru la data de Joi 22 Apr 2010 - 0:27

Off din nou, acum nu o sa mai scrie nimeni la topicul meu :P Cum o dai, tot nu'i bine Very Happy
Voi accepta pana la urma instigarea si va voi prezenta ideea mea de "acasa". Mereu am considerat ca ma simt ca acasa in locul in care e liniste si pot sa las orice garda jos, pot sa stau in pijama si sa fac o pauza. Unde sa nu fiu intrebata si sa nu mi se ceara nimic. Sa imi pot incarca bateriile si sa ma relaxaz. Sa pot sa ma concentrez cand ma gandesc la o problema. Sa am automatisme si ritualuri care nu mai tin cont de colturile peretilor.
Nu are absolut nicio legatura cu un gust, cu o amintire sau cu bunici, parinti si altele. Cat sunt la parintii mei, acolo e acasa, in camera mea e micul meu regat, cat sunt in Bucuresti la fel. Cand am stat mai mult intr'un loc, acolo a fost. Uneori nu am simtit ca este nicaieri. Uneori a fost chiar masina mea.
Dar nu il simt ca pe un loc plin de insemnatate, sau nostalgie, sau orice alta chestie simtita cu sufletul. Poate de asta nu imi placea nici unde o luase topicul initial, pentru ca este clar ca nu fac nicio legatura intre Romania sau alta tara si acasa.
Relativitatea cuvantului "acasa" pentru mine este foarte relativa, care va sa zica: nu exista Very Happy)

Roru
boboc
boboc

Data de inscriere : 25/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Joi 22 Apr 2010 - 16:40

Totusi , parerea mea este ca te'ai exprimat putin gresit Timid...nu poti spune ca nu exista ''acasa'' thinking ...mai degraba , este definit de locul sau locurile , cum zice Stryker ,unde te simtzi bine , iar asa ceva exista pt fiecare dintre noi , este ceva palpabil si nu relativ ....oare m'am exprimat corect ? Asa
Geo
senior
senior

Puncte : 28070
Reputatie : 340
Data de inscriere : 21/03/2010

http://www.youtube.com/user/27Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de Roru la data de Joi 22 Apr 2010 - 21:26

Nu am spus ca nu exista "acasa", am spus ca pentru mine este ceva absolut. Deci ca nu exista relativitatea sa.

boboc
boboc

Puncte : 2886
Reputatie : 2
Data de inscriere : 25/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Vin 23 Apr 2010 - 14:34

Am intzeles cam tarziu sensul Very Happy ....scuze
Geo
senior
senior