Livada din povesti ...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Livada din povesti ...

Mesaj Scris de vanda la data de Lun 19 Apr 2010 - 0:26

Azi am aflat ca bondarul e o specie aparte fata de albine...am crezut o viata ca bondarul e acel trantor care e tinut in puf si folosit ca sclav sexual de regina albinelor...matca. A ras barbatul meu de mine asa de tare, a tras masina pe dreapta si a ras, ca atunci cand m-am stricat la stomac cu corcoduse coapte, despre care nu am stiut ca se numesc zarzare si arata ca niste caise rosii si galbene, ma rog.... pt mine, corcodusele erau mici verzi, acre si se terminau cand toti copiii vandalizau cei cativa copacei din spatele scolii...Am crezut ca vrea sa ma omoare cu zarzare...fructele toxice. Cand am aflat ca erau corcoduse coapte....taranul de barbatul meu...mereu rade de mine, eu nascuta, crescuta in Bucuresti la bloc...de unde sa stiu? Fara bunici la tara, fara sa am si eu tara....Asa mi-a zis...ce-ai facut ai mancat fructe din astea? Cate? O palarie intreaga? Pai tu nu sti ca sunt toxice? Simti mai intai o tulburare in abdomen, durere si gata...nu-i timp de ajuns la spital...Eu cu ochii cat cepele intreb...Ce le vei spune? La aia mica nu te gandesti? El...serios si relaxat...A scapat destepta in zarzare...eu am oprit, am mers un pic intr-o parte, cand ma uit, ea manca cu amandoua mainile....o intreb, sti ca sunt toxice? Zarzarele....nu am stiut ca sunt tot una cu corcodusele, eu de corcoduse stiam...alea mici, verzi, acre...pe ele mari, copte, visinii sau galben portocalii...nu le stiam. Asa am crezut, ca vrea sa scape de mine, sa ma otraveasca cu zarzare....ma spune si acum la toata lumea, mandru de ce nevasta desteapta are...acum eu va spun voua, sa fiti mandri de ce prietena desteapta aveti....
vanda
boboc
boboc

Puncte : 2866
Reputatie : 10
Data de inscriere : 21/03/2010
Localizare : Sant Pol de Mar

http://calatorianoastra.blogspot.com/

Sus In jos

Re: Livada din povesti ...

Mesaj Scris de Cruella la data de Lun 19 Apr 2010 - 13:48

Very Happy De fapt barsa ,......,zarzarele sunt un soi de caisa ,.nealtoit ,.mult mai micute ,.si ,,pistruiate,, si cu samburele amar,sau cel putin asa le spune in olt ,.la corcoduse ,...le spuneam si mosmoane Very Happy ,......trebuia in fiecare dimineata sa le culeg pt rachiu(tuica)inainte de a da drumul la lighioane si sa le devoreze, activitate ce o consideram o adevarata corvoada. Preferatele mele erau cele pe o parte galbene si pe o parte rosii ,.amestecat,.erau nici dulci nici acre. ,..........plus ca nu,mi placeau deja coapte ci date in parg,.o arta era a manca corcoduse Laughing ,.... pfffffff avea vecinul in spatele viei un zarzar ,..........treceam prin un gardulet viu de dafinita(salcam micut) pentru ele ,.ne intorceam facute ,,franjuri ,,pe picioruse dar multumite de ,,captura,, Wink .Cat despre efecte secundare digestive ,,cred ca eram imune ,...caisele verzi imi placeau cu un praf de sare mancam pana nu mai imi simteam dantura Laughing ,...ce amintiri ,.na ca salivez cu gandul la corcoduse si zarzare.Numai bine!

Cruella
junior
junior

Puncte : 2970
Reputatie : 6

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Dum 2 Mai 2010 - 11:31

E primavara in toata puterea cuvantului si pe la mine Very Happy .
Au inceput a inflori pomii....caisii , sau cum le zice Barsa, zarzarii, si'au scuturat deja podoaba alba, in plina splendoare sunt ciresii, visinii si prunii, peste vreo saptamana urmeaza merii.
Mi'au inflorit si primele lalele...nu am multe dar pt prima data am pus si albe ...sunt o frumusetze.
In stupina persista acel miros de nectar zvantat, cu care'ti tot vine atzi umple plamanii la nesfarsit fara sa te saturi.
Primavara e frumoasa mereu Timid ...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Geo
senior
senior

Puncte : 27740
Reputatie : 335

http://www.youtube.com/user/27Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de vanda la data de Dum 2 Mai 2010 - 12:48

Mie mi-a inflorit azi portocalul...am un portocal, un mandarin, un dafin,un palmier, o iuka, un brad brumariu, un bradut in ghiveci...bradul de Craciun, un maslin destul de batran dar care inca face rod, o magnolie...un copacel cu frunze rosii si flori ca niste buchetele albe, nu stiu cum ii spune si braduti din care sunt facute gardurile vii....multi, foarte multi, nu-i pot numara...Am uitat lamaiul...acum ma duc sa fac poze si sa va arat curtea mea.
Dune...curtea ta este un vis.
vanda
boboc
boboc

Sus In jos

Mesaj Scris de vanda la data de Dum 2 Mai 2010 - 14:11

[imghttp://i892.photobucket.com/albums/ac126/barsa_photos/curteamea012.jpg[/img]

vanda
boboc
boboc

Sus In jos

Mesaj Scris de Furtunika la data de Mier 5 Mai 2010 - 22:03

Aici e de mine !
Vai, dragilor ce imagini frumoase ! La Barsa sunt sigura ca sunt adevarate , pot sa va asigur , asta am vrut sa spun !
Dar la Dune ...m-a infiorat gandul ca as putea ajunge si eu acolo , nu stiu unde e casa , dar arata intr-un fel gradina aia ...Peisaje de vis pe fundal !
Minunat ! Multumesc pentru incantarea produsa ochilor mei !
Furtunika
boboc
boboc

Puncte : 2729
Reputatie : 0
Data de inscriere : 31/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Joi 13 Mai 2010 - 19:14

Eeeeeeeeeeee...Furtunika!..adica pozele mele sunt de pe google??Laughing
E frumoasa primavara la munte, doar ca tzine ft putin ...deja , la ora asta , florile s'au transformat in fructe mici si verzi , papadia este deja alba si incepe a se scutura Very Happy
Imaginile sunt din apropierea stupinei , nu sunt de la mine , sunt de la vecin , dar erau prea frumoase sa nu le postez .
Am o livada , ceva mai departe de casa , cu pomi inca tineri , 6-7 ani , abia ce au facut cateva flori pe ici , pe colo .
Locuri frumoase sunt peste tot ...si imaginile postate de Barsa sunt un vis pt mine care ma bucur de verde doar 6 luni pe an ...uneori si mai putin Very Happy

Am ''aranjat un pic si pozele Barsei Upss ...pe verticala Timid ...sper sa nu se supere Idea
Geo
senior
senior

Sus In jos

Mesaj Scris de vanda la data de Lun 17 Mai 2010 - 0:07

Merci, merci...sigur ca nu ma supar, chiar era ciudat cum se intindeau pe orizontala...Inca portocalul are flori si miroase minunat...am lipsit o saptamana si l-am regasit tot inflorit si toata curtea mirosea grozav. In iunie va inflori magnolia...anul trecut a inflorit pe 9 iunie...
vanda
boboc
boboc

Sus In jos

Mesaj Scris de stryker la data de Lun 31 Ian 2011 - 22:21

[b]...mmmm...abea astept sa vina primavara sa va arat si eu niste poze ...pâna atunci se anunta temperaturi -35C...brrrrr... :cry:

stryker
boboc
boboc

Puncte : 2666
Reputatie : 1
Data de inscriere : 12/04/2010
Localizare : Montréal

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Dum 27 Mai 2012 - 12:25

Primavara aceasta am facut putine poze prin livada si gradina ...suntem la sfarsit de mai si la mine abia s-au deschis ici colo cateva flori la salcam .
Plopii isi scutura puful de ai senzatia ca ninge  in plina vara ...
A fost o primavara frumoasa  , fara salturi bruste de temperatura , cu soare dar si cu ploi  - ploua si acum , cand scriu aceste randuri  Very Happy  ...

Ultima editare efectuata de catre Geo in Lun 5 Mai 2014 - 14:22, editata de 1 ori
Geo
senior
senior

Sus In jos

Mesaj Scris de stryker la data de Dum 27 Mai 2012 - 14:51

...minunat...peisaje de vis...cum se comporta albinele,dune?...ca am întrezarit si niste stupi ...exact,acum vad mai sus ca am promis si eu niste poza când vine primavara si pe la mine...ma duc sa le fac si le postez...pâna atunci salutari tuturor si numai bine... >:D<

stryker
boboc
boboc

Puncte : 2666
Reputatie : 1
Data de inscriere : 12/04/2010
Localizare : Montréal

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Dum 1 Iul 2012 - 17:33

A venit si vremea de coasa ...
Geo
senior
senior

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Vin 14 Sept 2012 - 20:45

O curiozitate a naturii ? Asa
Vinul va avea gust de .... fraga sa bem ...

Geo
senior
senior

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat