Intre supertsitie, obicei si realitate

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Intre supertsitie, obicei si realitate

Mesaj Scris de Geo la data de Dum 30 Mai 2010 - 19:58

Acum la anii mei , m'am apucat de ridicat o casa noua ....deh, eram multumit si cu ceea veche dar cum nu traiesc singur pe lume a trebuit sa ma conformez majoritatzii , care de ceva vreme la noi in familie e de 2 la 1 Very Happy ....''1'' fiind de obicei reprezentat de mine Asa
Dar nu dsp relatii inter-familiale vreau sa va povestesc....am ridicat casa devreme in primavara..cat am pus tamplaria si am motat polistirenul pe exterior si m'a ajuns criza Idea...nu'i o problema, am unde sta iar finisajele pot sa mai astepte.
Ieri dimineatza, robotind prin curte , vad doua randunele ce tot veneau la una din ferestrele de la mansarda...de fapt, in coltzul acoperishului...ma uit mai bine si observ urme de pamant pe perete....incepeau sa'si cladeasca un cuib....le'am privit mult, cum tot veneau si aduceau picatura cu picatura pamant si'l lipeau .....chiar ma miram daca are sa faca priza cu polistirenul .....se pare ca face Asa
In popor se zice ca un cuib de randunica sub streasina casei aduce noroc ...o fi asa , nu o fi ....in prima instantza am vrut sa le alung, cu gandul ca oricum voi finisa exteriorul...apoi, mi'am dat seama ca planurile mele se intind undeva pe la sf. verii...pana atunci , daca termina cuibul si depun oua, puii au sa'si ia zborul ....asa ca le'am supravegheat in continuare.
Astazi, in a doua zi de munca , abia au depus de vreo 3 cm ... oare cat dureaza pana'l termina ?...tare sunt curios....ma mira faptul ca nu se sperie de noi...e chiar spre curtea interioara pe unde circulam mereu ....pasarelele astea ! Timid
Geo
senior
senior

Puncte : 28034
Reputatie : 340
Data de inscriere : 21/03/2010

http://www.youtube.com/user/27Dune

Sus In jos

Re: Intre supertsitie, obicei si realitate

Mesaj Scris de Furtunika la data de Dum 30 Mai 2010 - 20:52

Randunica e mana cereasca pentru casa- in primul rand ca te scapa de diversele gazulite ce apar , de tantari, muste.
Si noi avem un cuib chiar deasupra usii de la intrare , de fapt e un hol deschios si acolo sunt din primul an , in urma cu vreo 4 .Nu le-am deranjat pentru ca stiam ca nu ne vor deranja . Avem insa ciori care vin mereu , isi scot puii si revin in fiecare primavara , astea strica mult: de pilda, mazarea au facut-o praf , cand au inceput bobitele thinking

Si , referitor la numele topicului Intre superstitie, obicei si realitate , in popor se spune ca nu e voie sa darami cuibul unei randunele , se va intoarce cu ramurica aprinsa, (de prin gunoaie) si va da foc casei. Sos

Sunt minunate si , daca ai timp urmareste ce se intampla cand ies puii.
Atunci ies la adunat insecte si mama si tatal randunica.Puii se aduna pe marginea cuibului (cinci,sase, cati sunt ) si aduna cu cioculetele ce le aduc parintii. Sunt hraniti pe rand, iar daca unul isi schimba locul, parintii stiu si ...il sar , cand intinde ciocul sa apuce Surprised

Mie imi plac mult randunelele , iar cand se racoreste timpul si se strang pe cablurile de curent electric , sunt cu zecile ...ma apuca o emotie... Embarassed
Furtunika
boboc
boboc

Puncte : 2904
Reputatie : 0
Data de inscriere : 31/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de vanda la data de Lun 31 Mai 2010 - 7:55

Si mie imi plac si aici unde stam acum sunt foarte multe. De fapt noi le spuneam randunici dar socrul meu a zis ca sunt lastuni, seamana dar nu sunt tocmai randunici, au codita in forma de randunica dar...cred ca el stie mai bine. Aproape de casa spre munte, e padure de pini, in jos spre mare e o portiune inundabila pe care creste stuf si papura, iar acolo isi fac cuibul , pentru ca dimineata si seara se ridica stoluri...innegresc cerul...nu sunt grauri, doamne fereste....sunt lasturni. Ei bine chiar sunt o binecuvantare...nu avem muste si nici tantari, populatia de furnicute si alte ganganii e controlata de soparlitze si gusteri...care deasemenea sunt o frumusete. Dorm pe pereti, intra si in casa, dar ne plac si le protejam cat putem in sensul sa nu le speriem. In curte am ziduri facute din bucati mari de piatra...cred ca acolo au ele casa lor, dar repet, nu le deranjeaza sa doarma pe tavan, sau doar se fac ca dorm si de fapt vaneaza...nu stiu. Acum e devreme, si canta zeci de paserele, aud un cuc, mierla, asta ce mai recunosc si eu...in rest e un cor bine sincronizat pt ca suna bine, nu e zgomot ci e pur si simplu ciripit de pasarele. Stiti ce nu am auzit aici niciodata? Greieri...nu am auzit si nici nu-mi pare rau, dar acum imi dau seama ca aici nu sunt...Daca sunt si acum i-am pomenit, probabil la noapte nu o sa dormim de raul unuia Razz
In rest daca si-ar face cuib aici sub o terasa...chiar mi-ar place, pentru ca spectacolul oferit publicului amator sa-i priveasca cand isi hranesc si invata sa zboare puii...e minunat. Asa ne-am petrecut odata un week-end intreg la Sinaia, unde am avut placerea sa avem pe balconul camerei de hotel unde ne-am cazat, un cuib la randunici. Am stat doua zile si le-am privit.
vanda
boboc
boboc

Puncte : 3041
Reputatie : 10
Localizare : Sant Pol de Mar

http://calatorianoastra.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Sam 14 Mai 2011 - 19:10

Stiam ca am scris anul trecut despre randunele si eram curios sa vad data ...traiam cu impresia ca in acest an au revenit relativ tarziu , mai exact astazi au aparut primele ori uitandu'ma pe forum constat ca au fost mai harnice cu doua saptamani Very Happy ...din cele trei perechi au aparut doar doua , sper sa apara si ultima , sa nu ramana cuibul gol ...
Geo
senior
senior

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Sam 21 Apr 2012 - 20:13

Astazi s-au intors randunelele !!
Mai repede ca anul trecut Very Happy ...deocamdata doar o pereche .

Geo
senior
senior

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos